Karczochy nawet w kuchniach śródziemnomorskich (włoskiej, francuskiej), gdzie jada się je stosunkowo często, uważane są za wykwintny przysmak. Jadalną częścią karczocha są nierozwinięte pąki kwiatowe, dlatego przy zakupie świeżych warzyw wybierajmy małe sztuki, które mają zamknięte koszyczki oraz twarde, jędrne listki. Łuski kielicha obrywamy, bo jadalna jest tylko ich dolna, grubsza część. To, co pozostaje, czyli „serce karczocha” (spody liści oraz podstawa kwiatu) ma oryginalny, lekko gorzkawy smak. Świeże karczochy gotujemy we wrzątku z cukrem, solą i sokiem z cytryny do miękkości. Oczywiście najprościej kupić karczochy w zalewie (konserwowe), bo wystarczy je podpiec, ugotować lub poddusić i podawać na gorąco np. z roztopionym masłem, z beszamelem, sosem holenderskim, śmietanowym lub też na zimno, jako przystawkę –np. z majonezem WINIARY, z winegretem, albo sosem musztardowym czy tatarskim. Potrawy z karczocha poprawiają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, działają odtruwająco, szczególnie poleca się je chorym na wątrobę. Zebraliśmy nieco inspirujących pomysłów na domowe dania z karczocha – makarony, risotta i pizzę, a także fantazyjne, wykwintne sałatki, karczochy grillowane i duszone oraz jarzynową zupę z karczochami. Warto sięgnąć po sprawdzone przepisy z karczochem, by wprowadzić do naszego menu nieco śródziemnomorskiej elegancji – niekoniecznie tylko na specjalne okazje :)
50 kcal/100 g
Karczochy obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają chorobie miażdżycowej, wykazują działanie żółciopędne i poprawiają perystaltykę jelit dzięki zawartości błonnika (5 g/100 g). Zawierają witaminy z grupy B, witaminę C, potas, flawonoidy (spowalniają starzenie się organizmu), beta-karoten, a także takie składniki mineralne, jak: żelazo, miedź, wapń, sód i potas.
Wyciągi z karczocha są w wielu tabletkach na odchudzanie, ale najlepiej regularnie spożywać gotowane na parze karczochy - wtedy nie tracą cennych właściwości.