Słodkowodny karp o delikatnym mięsie to jedna z 'obowiązkowych' ryb tradycyjnej polskiej kuchni. Tradycyjnie pojawia się na naszych stołach na Wigilię, ale dania z karpia warto jeść także i na co dzień, bo są wyjątkowo smaczne - lekko 'błotny' aromat ryby zginie bez śladu, gdy przed przyrządzeniem namoczymy ją na kwadrans w zimnym mleku lub skropimy cytryną. Potocznie karp kojarzy się z kawałkiem ryby, usmażonej w panierce, a tymczasem można z niego przyrządzić wyjątkowe, wręcz królewskie dania. Bo możemy serwować: karpia pieczonego, karpia smażonego, faszerowanego, duszonego, karpia w pomarańczach, w galarecie. W postaci zupy, w pierogach, kulebiaku, w szarym sosie, w naleśnikowym cieście, a nawet - w czekoladzie! I na dodatek jeszcze karp po żydowsku, kasztelańsku, grecku, niemiecku... oraz na wszelkie inne sposoby. Krótko mówiąc – karp smakuje świetnie w każdej postaci, niezależnie od tego, czy dodamy do niego grzybów, warzyw, miodu i bakalii, wina czy majonezu. Zapraszamy na wyśmienite, fantazyjne przysmaki z karpia – wśród całej góry przepisów każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie...
110 kcal/100g
100 g karpia jest źródłem fosforu (300-400 mg), potasu (250-300 mg), zawiera również sód (50 mg) i wapń (35 mg). W 100 g karpia znajdziemy również 18 g łatwo przyswajalnego białka. Jest bogaty również w witaminę PP, poprawiającą przemianę węglowodanów, a także selen, cynk, magnez.
Na polskie stoły karp trafił już w XII wieku dzięki czeskim cystersom, a tradycyjnym daniem wigilijnym stał się w Polsce powojennej. 'Karp' to nie tylko jedno z najpopularniejszych dań na Boże Narodzenie, ale również jedno z...nazwisk w Chinach. W tym kraju karpia uważa się nie tylko za smaczną rybę, ale również za symbol szczęścia.