Kasza pęczak powstaje z ziaren jęczmienia i jak pozostałe rodzaje kasz, jest wartościowa dla ludzkiego organizmu. Pęczak to kasza gruboziarnista, bogata w substancje odżywcze. Może zastępować ziemniaki, ryż i makaron. Pasuje zarówno do mięs, jak i dań warzywnych.
Mamy dla was mnóstwo dobrych przepisów z kaszą pęczak: polecamy zupę grzybową z podgrzybkami i pęczakiem, gołąbki z kaszą i grochem, świąteczne pierożki, a także rolady ze schabu i faszerowane pęczakiem cukinie. Z pęczakiem przygotujesz również smakowite sałatki, dania dla wegetarian i miłośników ziołowych pieczeni.
Pęczak nadaje się doskonale do dań jednogarnkowych. Świetnie się sprawdzi zarówno w gulaszach, z duszonym mięsem i warzywami, jak i w naczyniach żaroodpornych, zapiekana w piekarniku z dodatkiem innych składników, sosu i warstwy żółtego sera na wierzchu. Jeśli nie potrzebujesz dużych porcji, możesz też przygotować kaszę w rondlu, dusząc ją w towarzystwie grzybów czy innych wybranych składników. W zależności od ich doboru dania z kaszą pęczak mogą być lekkie lub bardzo pożywne.
Jako składnik sałatek, kasza pęczak ma dwie zalety. Po pierwsze jest bardzo delikatna w smaku, a to znaczy, że będzie się dobrze komponowała praktycznie ze wszystkimi pozostałymi składnikami – zarówno warzywami, jak i wędlinami, rybami, a nawet owocami. Po drugie na tle innych kasz pęczak ma dość duże ziarenka, ponieważ w procesie produkcji nie jest rozdrabniana, a tylko pozbawiana łusek. Dzięki temu ładnie się prezentuje i dobrze miesza z innymi składnikami.
Jeszcze innym zastosowaniem kaszy pęczak są zupy, dla których stanowić może dobry dodatek. Pasuje do wielu zup i może zastępować inne kasze, na przykład grysik. Świetnie więc smakować będzie jako dodatek do krupniku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dla urozmaicenia zaserwować zupę pomidorową z kaszą pęczak.