Smaczny, dobroczynny kefir można spożywać w rozmaitych postaciach – na przykład w owocowych lub warzywnych koktajlach oraz orzeźwiających letnich chłodnikach. Można także dodawać go do ciasta na racuchy, placuszki, naleśniki oraz wytrawne i słodkie muffiny. Z jego dodatkiem można też upiec domowe ciasta i babeczki, przyrządzić lekki deser z sezonowymi owocami lub pożywno-warzywne śniadanko. Warto wypróbować przynajmniej kilka z zebranych przez nas przepisów, bo pyszny, lekkostrawny kefir doda smaku naszej codziennej kuchni oraz korzystnie wpłynie na naszą kondycję, samopoczucie i urodę.
51 kcal/100 g
Regularne spożywanie kefiru może poprawiać proces trawienia oraz stan mikroflory bakteryjnej jelit. Chociaż powstaje w procesie fermentacji mleka, z reguły zawiera mniejsze ilości laktozy, często więc może być spożywany przez osoby z jej nietolerancją. Kefir wspomaga także obniżanie poziomu cholesterolu. 100 g kefiru zawiera 122 mg potasu, 103 mg wapnia, a także witaminy z grupy B.
Do wytwarzania kefiru używa się ziaren kefirowych, zwanych także grzybkami kefirowymi, które z wyglądu przypominają różyczki kalafiora.