Słowo „kisiel” wielu osobom kojarzy się z kiśnięciem, czyli czymś kwaśnym. I słusznie! Albowiem w najdawniejszych czasach określało zupełnie inną potrawę – rodzaj zupy przyrządzanej z roztłuczonego i zakwaszonego ziarna, rozczynu mąki owsianej lub otrąb. Najprościej rzecz biorąc, było to danie znacznie bardziej podobne do żuru niż znanego nam obecnie deseru. Przez wiele lat kisiel przygotowywano nie tylko z owoców, lecz także z gotowanych lub pieczonych warzyw (dynia, burak, marchew), mleka, owsa, pszenicy czy nawet mąki grochowej. Potrawy te zagęszczano mąką ziemniaczaną, co dawało charakterystyczny mleczny odcień i przyjemnie żelową konsystencję.
W dzisiejszych czasach kisiel to przede wszystkim słodki lub lekko kwaskowaty deser, przyrządzony z owoców lub soku i zagęszczony skrobią. Po zagotowaniu tężejącą masą można zalać niewielkie lub rozdrobnione owoce, a całość udekorować kilkoma łyżeczkami słodkiej bitej śmietany. Kisiel doskonale smakuje zarówno na gorąco, jak i po schłodzeniu w lodówce. Bez względu na temperaturę zawsze zachowue swój przyjemnie orzeźwiający słodko-kwaśny smak i kuszący owocowy aromat.
Kisiel to jeden z najprostszych deserów, który można przygotować samemu z wybranych owoców lub soków. Można także skorzystać z torebek, których zawartość wystarczy jedynie rozpuścić w gorącej wodzie i porządnie zamieszać. Warto spróbować tak wyśmienitych i aromatycznych kisieli, jak kwaskowaty żurawinowy, słodki brzoskwiniowy, malinowy, wiśniowy, pachnący lasem poziomkowy czy intensywnie pomarańczowy.
Choć owocowy kisiel świetnie smakuje bez żadnych dodatków, często jest również ważnym składnikiem wielu wybornych deserów. Warto wypróbować przepisy z jego dodatkiem, tworząc zupełnie nowe, pyszne desery. Wiśniowy kisiel w proszku można dodać do części ciasta ucieranego, tworząc w ten sposób kolorową babkę, zaskakującą przyjemnym czekoladowo-owocowym smakiem. Z ubitych na sztywno białek i kisielu przygotowujemy znakomitą bezową piankę do pysznego ciasta ze śliwkami. Jeśli chcemy upiec przepyszny sernik w odcieniu pudrowego różu, dodajmy do masy serowej opakowanie kisielu wiśniowego. Gotowy sernik posypany śnieżnobiałymi wiórkami kokosowymi na pewno zrobi prawdziwą furorę podczas rodzinnej uroczystości nie tylko przez nietypowy kolor, lecz także wyjątkowy smak.