Mięso królików dzikich jest nieco ciemniejsze i bardziej żylaste, ale równie smaczne, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przygotowane – dobrze jest je przemrozić, żeby skruszało, a następnie – podobnie jak mięso królików hodowlanych należy je umyć, moczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie, a następnie wypłukać i osuszyć. Młode króliki świetnie nadają się do pieczenia lub smażenia, starsze sztuki najlepiej przeznaczyć na duszoną potrawkę lub gulasz (z dodatkiem warzyw i wina), albo użyć do domowego pasztetu. Wśród przepisów na potrawy z królika znajdziecie pomysły na rosoły i pasztety oraz dania z piekarnika, z garnka i z patelni z rozmaitymi dodatkami, przede wszystkim – wyśmienitymi sosami. Pomysłów na pewno nie zabraknie, bo dania z królika można przyrządzić zarówno na ostro (np. z papryką, musztardą lub innymi ostrymi przyprawami), jak i łagodnie (duszonego z warzywami, w śmietanowym sosie, z grzybami, z cebulą, z żurawiną, z orzechami). Warto je wypróbować, bo smaczne i wartościowe mięso królika to doskonałe urozmaicenie i uzupełnienie naszego domowego jadłospisu.
115 kcal/100 g
Mięso królika o delikatnie orzechowym smaku i słodkawym aromacie należy do mięs białych. Jest lekkostrawne, zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, a przy tym niewiele cholesterolu – od 35 do 50 mg w 100 g mięsa. Mięso królicze jest mięsem chudym, które zawiera sporo jak na mięso zwierzęce nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Eskimosi spożywają duże ilości ryb z wód zimnych, a badania tej grupy społecznej wykazały, że u Eskimosów rzadko występują choroby układu naczyniowo-sercowego. Zawdzięczają to diecie bogatej w kwas linolenowy, który występuje również w mięsie króliczym.