Afryka to wielki i niezwykle różnorodny pod każdym względem kontynent. Można tutaj zobaczyć niezwykłe góry, największą pustynię świata, rozległe sawanny, wilgotne dorzecza i słynąca z bujnej zieleni kotlinę Kongo. Podobnie odmienna jest mieszkająca tutaj ludność oraz kuchnia, jaką stworzyli na przestrzeni tysięcy lat. Ta mnogość tradycji kulinarnych sprawia, że trudno podać jednoznacznie, która kuchnia ze znajdujących się tutaj państw jest najbardziej afrykańska. Warto jednak wybrać poszczególne potrawy charakterystyczne do określonego rejonu Afryki.
Jedną z najbardziej znanych potraw kuchni Maghrebu, a zwłaszcza Maroka, jest tażin – rodzaj gęstego gulaszu składającego się z mięsa (jagnięcina, baranina, ryby), warzyw oraz charakterystycznych przypraw, duszonych w wysokim glinianym naczyniu o tej samej nazwie. Danie powinno gotować się powoli i na tyle długo, aby wszystkie składniki stały się idealnie miękkie. Tażin podawany jest z ryżem lub charakterystycznym dla Maroka okrągłym, płaskim chlebkiem (hobz).
Bastela (pastilla) jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych odświętnych dań marokańskich. Jest to ciasto swoim kształtem przypominające nieco okrągły bochen chleba, z tym że jego wnętrza nie wypełnia puszysty miąższ, a mocno przyprawiony farsz, najczęściej mięsny. Oryginalność tej potrawy polega na tym, że zarówno rozwarstwiające się ciasto (ouarka), jak i nadzienie są lekko słodkie, a to za sprawą dodatku daktyli, cynamonu i cukru. Zanim bastela trafi na stół, kroi się ją na niewielkie trójkątne kawałki (podobnie jak pizzę lub tort).
Charakterystyczną potrawą dla kuchni Gambii i Senegalu jest domodah – gulasz mięsny lub warzywny, w którym obowiązkowym składnikiem są orzeszki ziemne i spora ilość… masła orzechowego. Jaskrawego koloru oraz odpowiedniej gęstości nadaje potrawie dynia piżmowa, pomidory (lub koncentrat) oraz wyraziste przyprawy (kolendra, imbir, mleko kokosowe, limonka). Tę przepyszną potrawę tradycyjnie podaje się z ryżem albo lekkim chlebkiem kukurydzianym. Smacznego!