Niektóre z dań kuchni arabskiej śmiało zasługują na miano klasyków. To oznacza, że są one częstym lub stałym elementem w codziennym menu wielu osób.
Wśród najbardziej uwielbianych specjałów arabskich znajdują się: falafele, kebab, hummus czy tabbouleh, czyli najbardziej popularna sałatka kuchni arabskiej. Hummus może być wzbogacony szczypiorkiem, a falafel świeżą natką pietruszki. Każdy może dostosować ulubione danie do własnego gustu i ochoty! Różnorodność smaków i kolorów widać w dosłownie każdej potrawie! To przede wszystkim zasługa dużej ilości warzyw, aromatycznych i intensywnych przypraw, a także ziół. Wszystko to pozwala stworzyć nie tylko wyjątkowe i intensywne połączenia smakowe pełne kolorów, ale również potrawy zdrowe. W przepisach kuchni arabskiej nie brakuje przede wszystkim orientalnych dodatków, takich jak tahina (pasta sezamowa), harrisa (ostra pasta z chilli), czy limonki, które dodają daniom charakterystycznego orzeźwiającego smaku.
Tradycyjny smak mięsa zostaje przełamany dzięki marynatom i esencjonalnym mieszankom przypraw. Ulubionym dodatkiem do wielu dań są z kolei kasze i ryż. Kuchnia arabska kojarzy się przede wszystkim z obfitością, a większość jej dań zaskoczy pozytywnie także wegetarian i wegan.
Nie można zapominać jednak o tym, że tradycyjne potrawy kuchni arabskiej to również przepyszne desery, urzekające swoimi esencjonalnymi nutami. Wśród nich znajdziesz klasyk kuchni arabskiej, czyli marynowane lub kiszone cytryny. Odrobiny słodyczy do ciast z pewnością uzyskamy dzięki konfiturze z pomarańczy i róży. Woda różana jest nieodłącznym składnikiem deserów i służy do ich perfumowania, dzięki czemu zyskują one bardzo wyrazistą kwiatową nutę i charakterystyczny różany posmak.
Innymi specjałami wśród słodkich przepisów kuchni arabskiej są El Muna, czyli ciasto drożdżowe z dodatkiem soku z pomarańczy i smażonej skórki pomarańczowej. Natomiast bardziej orientalnym specjałem jest placek z daktylami i migdałami, sporządzany na bazie mąki ziemniaczanej, jajek i cukru, czyli dżamilah.