Kuchnia bałkańska obejmuje obecne rejony Grecji, Albanii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Bośni, Słowenii, Bułgarii i Rumunii. Wyróżnia się niezwykłym bogactwem i zróżnicowaniem składników, ponieważ przez tysiąclecia, w wyniku zdarzeń historycznych, ziemie te były pod wpływami różnych narodów, kultur i religii. Kuchnia bałkańska stanowi niesamowitą mieszankę kuchni europejskiej, orientalnej i śródziemnomorskiej.
Jedzenie bałkańskie jest bardzo różnorodne, jednak potrawy łączy kilka cech wspólnych – prostota wykonania, wyrazisty smak, duża aromatyczność dzięki przyprawom oraz użycie świeżych warzyw, zwłaszcza pomidorów, papryki, cukinii i bakłażanów. Najpopularniejszymi rodzajami mięs są jagnięcina, wołowina i wieprzowina, które są głównie grillowane, wędzone lub pieczone, często z dodatkiem miejscowej oliwy.
Kuchnia bałkańska słynie z takich specjałów jak ajvar – znakomitej pasty warzywnej z przewagą papryki, idealnej do grillowanych mięs lub smarowania świeżego pieczywa. Odwiedzając słoneczną Chorwację, nie można nie spróbować cevapcici, czyli niewielkich, podłużnych kotlecików z mięsa mielonego, podawanych najczęściej z pitą. Region ten słynie również z burka – ciasta filo nadziewanego mięsem, serem lub warzywami. Do słodkości charakterystycznych dla kuchni bałkańskiej należy zaś, popularna też w Turcji, słodka baklawa, pełna miodu, siekanych orzechów włoskich, migdałów. Zapieczona z rozwarstwiającym się ciastem filo i posypana skruszonymi pistacjami smakuje po prostu nieziemsko. Wielbiciele kuchni z tej części świata na pewno znają gruziński chleb z serem – chaczapuri po adżarsku, którego niezwykły smak pozostaje w pamięci na długi czas. W zawiniętym cieście zapieczone jest bowiem jajko i pyszne nadzienie z wyrazistych serów.
Chcąc przywołać bałkańskie smaki, warto przyrządzić bakłażana pieczonego z serem, którego wnętrze wypełnia nietypowy farsz z suszonych pomidorów, pieczarek i sera żółtego. Jeśli chcemy zaskoczyć przyjaciół nowymi przepisami na potrawy z grilla, przygotujmy pitę z grillowanymi warzywami, do środka której można także dodać kawałki pieczonego mięsa i ostry ajvar. Podpieczone w piekarniku chlebki po nadzianiu ich ulubionymi dodatkami są smaczne, aromatyczne i niezwykle chrupiące.