Kuchnia Bliskiego Wschodu to mieszanka nie tylko wielu kultur czy sposobów przyrządzania potraw, lecz także duża różnorodność pod względem używanych produktów, ziół oraz przypraw. W tym tyglu smaków najbardziej wybijają się kuchnie arabska, egipska, turecka oraz żydowska i, w zależności od odwiedzanego rejonu, któraś z nich zazwyczaj dominuje. A których potraw bliskowschodnich warto spróbować lub przygotować w swoim domu?
Tabbouleh jest odmianą sałatki warzywnej przygotowanej na bazie gotowanego bulguru, z dodatkiem pomidorów, cebuli, czosnku, ogórka oraz czerwonej papryki. Wyjątkowy smak tej popularnej w kuchni libańskiej potrawy gwarantuje dodanie świeżej mięty, cytryny i dużej ilości siekanej natki pietruszki. Nieraz stanowi samodzielne danie, które w upalnym klimacie jest nie tylko sycące, lecz także znakomicie orzeźwia. Tabbouleh może być także dodatkiem do różnego rodzaju pieczonych mięs.
Będąc na wschodnim azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, warto spróbować popularnej w tym regionie makluby składającej się z mięsa, ryżu oraz smażonych warzyw. Potrawę serwuje się obróconą dnem do góry, przez co górna część jest mocno zaczerwieniona od pomidorów dawanych na dno naczynia jako pierwsze. Pyszną maklubę podaje się zazwyczaj z jogurtem oraz prostą sałatką z pomidorów, ogórka i pietruszki, polaną sosem tahini.
Prawdziwą klasyką kuchni bliskowschodniej jest szawarma (szoarma) – potrawa, której odpowiednikiem jest turecki kebab czy grecki gyros. Na obrotowym nożu nabijane są ciasno kawałki mięsa, które opiekane są przez pionowy grill. Ścięte paseczki baraniny czy drobiu umieszczane są w chlebie typu pita wraz z sosami i świeżymi warzywami.
Nabite na drewniane patyczki kotleciki z mięsa jagnięcego, baraniny lub wołowiny dosłownie zniewalają wyjątkowym aromatem. Walcowate lub okrągłe kofty kryją w sobie mnóstwo przypraw, tak charakterystycznych dla kuchni bliskowschodniej. Cebula, czosnek, kumin, cynamon, kolendra, chili, mięta… to tylko część przypraw nadających kotlecikom absolutnie wyjątkowego smaku.