Kuchnia chińska ma bardzo długą tradycję. Wiele jej elementów opiera się na dawnych chińskich systemach filozoficznych – na przykład tendencja do równoważenia smaków (słodkiego, słonego, ostrego, gorzkiego, kwaśnego). Używając tego określenia, dokonujemy pewnego uproszczenia, ponieważ Chiny to rozległy i zróżnicowany kraj, a zatem do kuchni chińskiej należy wiele kuchni regionalnych o rozmaitym charakterze.
Istnieje wiele potraw i składników, które przypisujemy do kuchni chińskiej. Najpowszechniejszym skojarzeniem jest chyba ryż, który faktycznie w tamtym klimacie często jest uprawiany, a także podawany do posiłku. Poza tym jednak kuchnia chińska bogata jest w warzywa, owoce morza, ryby, a nawet mięsa. Stosuje się w niej również wiele przypraw, past i sosów. Choć w Polsce dostępnych jest coraz więcej składników kuchni chińskiej, niektóre mogą być trudne do znalezienia lub sprzedawane tylko w wyspecjalizowanych sklepach z żywnością azjatycką. Często jednak w przepisach z kuchni chińskiej, jakie możecie znaleźć w naszym katalogu, lokalne składniki zastępuje się tymi, które łatwiej dostać w naszych sklepach.
Kuchnia chińska jest bardzo różnorodna. Znajdziesz w niej rozmaite połączenia ryżu z warzywami i kurczakiem, ale równie popularną (a nawet bardziej – w północnych regionach Chin) podstawą chińskich dań są makarony – więc i na nie znajdziesz wiele przepisów. Oprócz potraw z ryżem i makaronem (także – makaronem ryżowym ;)) kuchnia chińska oferuje wiele przepisów na pierożki (dim sum, wonton) czy sajgonki. Choć azjatyckie menu brzmi dla nas często egzotycznie, większość potraw bez problemu możemy przygotować samodzielnie – są zwykle proste i szybkie, jedynym problemem może być skompletowanie składników. W kuchni chińskiej często smaży się poszczególne składniki w woku, w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu cały proces smażenia może trwać krócej.