Kuchnia marokańska wchodzi w skład tzw. kuchni Maghrebu, obejmującej północne rejony Afryki, ukształtowanej przede wszystkim przez Berberów, beduinów oraz Francuzów. Nie bez znaczenia jest także dominująca tutaj od wielu wieków kultura islamu, mająca duży wpływ na wykorzystanie określonych produktów do przyrządzania potraw.
Kuchnia Maroka obfituje w aromatyczne przyprawy, nadające potrawom jedynego w swoim rodzaju, wręcz egzotycznego smaku. Popularne są zwłaszcza szafran, pieprz w różnych kolorach, kminek, chili, wszelkiego rodzaju papryka, gałka muszkatołowa, cynamon, anyż czy kardamon. Na terenach nadmorskich dominują dania oparte na owocach morza i rybach z dodatkiem kuskusu i warzyw. Bardzo lubiana jest tutaj jagnięcina, cielęcina oraz drób. Ceni się także potrawy na bazie roślin strączkowych oraz bardzo słodkie desery, których głównym składnikiem są orzechy, daktyle, migdały i miód.
Niewątpliwie najpopularniejszą potrawą kuchni marokańskiej jest tażin (tadżin) – rodzaj gulaszu mięsno-warzywnego duszonego w specjalnym, glinianym naczyniu o stożkowatej pokrywce. Liczne przyprawy i długi czas gotowania sprawiają, że tażin smakuje niezwykle, a wszystkie składniki są miękkie i zachowują swój własny smak. Tę typowo marokańską potrawę podaje się z kuskusem lub pszennym chlebkiem (khobz) przypominającym płaskie placki.
Charakterystyczną dla Maroka zupą jest doskonale rozgrzewająca harira, tradycyjnie gotowana na mięsie baranim, wołowinie lub jagnięcinie, z dodatkiem ciecierzycy, grochu oraz bobu. Wyjątkowego smaku i koloru nadaje jej duża ilość warzyw (głównie pomidorów i papryki), świeżych ziół oraz przypraw. Zupa, podobnie jak tażin, powinna być gotowana bardzo wolno i koniecznie pod przykryciem. Harira spożywana jest z ugotowanymi na twardo jajkami, posypanymi kuminem, suszonymi daktylami lub figami, jednak w marokańskich restauracjach można także spotkać zupę z dodatkiem jeszcze ciepłego pieczywa lub cienkich nitek makaronu.