Kuchnia turecka sięga kilku tysięcy lat wstecz, kiedy to ludy koczownicze prowadziły w górach pasterskie życie oparte głównie na hodowli zwierząt. To właśnie dlatego większość tureckich potraw opiera się na mięsie (głównie baraninie i jagnięcinie) oraz przetworach mlecznych (sery, tłuszcze, jogurty). Gdy w XIII w. ziemie turecki wchodziły w skład Imperium Osmańskiego, tutejsza kuchnia stała się bogatsza i bardziej różnorodna dzięki stykowi z tradycjami kulinarnymi Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego.
Klasyczna kuchnia turecka nie jest skomplikowana i opiera się głównie na prostych połączeniach. Mięso najczęściej jest pieczone na rożnie i spożywane z dużą ilością warzyw. Po zmieleniu stanowi bardzo często farsz do warzyw, np. bakłażana, papryki czy cukinii. Na terenach nadmorskich podstawą menu są owoce morza oraz świeżo złowione ryby, które spożywa się po upieczeniu lub w zupie.
Kebab to niewątpliwie najsłynniejsze danie tej wyśmienitej kuchni. Przygotowywane na pionowym ruszcie, dzięki czemu tłuszcz nie skapuje na spód, lecz spływając po mięsie i doskonale je nawilża. Przypieczone warstwy mięsa ścina się w cienkie plastry, a następnie podaje z ryżem i dużą ilością świeżych warzyw. Istnieje wiele rodzajów tej znanej niemal na całym świecie potrawy, a każda z nich wyróżnia się niezapomnianym aromatem i cudownie soczystym mięsem.
Wśród tureckich dań wyróżnia się także pilav sporządzany z ryżu lub kaszy bulgur z dodatkiem warzyw, kawałków mięsa (baranina, owoce morza lub drób) oraz ostrych przypraw. Aby potrawa się udała, ważne jest zastosowanie odpowiedniej techniki gotowania ryżu, tak, aby był on sypki i wchłonął w siebie smak innych składników. Chociaż tradycyjny pilav jest popularnym daniem w wielu krajach, to jednak tylko w Turcji występuje z dodatkiem ryb i skorupiaków.
W kuchni tureckiej bardzo popularną przystawką jest meze – potrawa lub zestaw różnorodnych zakąsek podawanych najczęściej z alkoholem. W skład tych drobnych przekąsek wchodzą najczęściej oliwki, wędzone wędliny, zapiekany ser, dipy, sałatki jarzynowe, zapiekana fasola i różnego rodzaju pasty. Potrawy te mogą być podawane zarówno na zimno, jak i dopiero co wyjęte z piekarnika, a najlepiej smakują z kawałkami chrupiącego placka lub tureckiego pieczywa (ekmek).