Mocną stroną kuchni węgierskiej są proste w przygotowaniu dania jednogarnkowe, bazujące na kawałkach mięsa, aktualnie dostępnych warzywach oraz przyprawach. Do takich potraw należy zupa gulaszowa (bogracz), dawniej przygotowywana w metalowym kociołku, zawieszanym nad ogniskiem. Podstawą dania jest mięso wołowe (np. udziec, pręga) oraz pokrojone w grubą kostkę jarzyny. Smaku zupie nadają duża ilość mielonej papryki, koncentrat pomidorowy, pieprz oraz łyżka kwaśnej śmietany, kładziona na powierzchni bogracza tuż przed podaniem.
Choć leczo jest typowo węgierską potrawą, ze względu na wyśmienity smak i łatwość przyrządzania szybko stało się popularne w wielu częściach Europy. Na Węgrzech najczęściej jest sporządzone jedynie z warzyw i stanowi dodatek do mięs, np. kotletów schabowych. W Polsce częściej przygotowywane jest jako samodzielna potrawa jednogarnkowa z dodatkiem plastrów podsmażonej kiełbasy oraz kawałków boczku. Pełne aromatu i warzyw leczo ma właściwości rozgrzewające, dlatego najlepiej smakuje w jesienne czy zimowe popołudnia.
Przygotowywana w kociołku zupa rybna od stuleci jest narodową potrawą Węgier. Kawałki ryb (np. karp, miruna, dorsz) wraz z podsmażoną cebulką, ziemniakami, chili oraz kolorowymi paprykami po krótkim gotowaniu w bulionie nabierają absolutnie niesamowitego smaku. Aby go dopełnić, wystarczy dodać pomidory lub passatę, a przed podaniem udekorować dużą ilością siekanej natki pietruszki. Tradycyjnie zupę rybną na Węgrzech podaje się ze świeżym pieczywem, np. razowym.
Wśród wielu charakterystycznych dla Węgier dań prawdziwą specjalnością są langosze – niewielkich rozmiarów placki drożdżowe (często z dodatkiem gotowanych i utłuczonych na purée ziemniaków) smażone na głębokim tłuszczu. W wersji tradycyjnej podawane są z czosnkiem lub masłem czosnkowym, jednak doskonale smakują również z dodatkiem tartego żółtego sera, kawałków szynki, cebulą, a nawet w wersji na słodko – z łyżką śmietany i cukrem. Pycha!