Kuskus to produkt spożywczy wywodzący się z regionu północno-zachodniej Afryki, skąd przeniknął do tradycyjnej kuchni Libii, Tunezji czy Maroka. Powstał jako produkt uboczny przemiału pszenicy, choć dziś jego produkcja wygląda nieco inaczej. Ma formę drobnego granulatu o ziarnach średnicy około 1 milimetra i nazywany jest popularnie kaszą kuskus (lub po prostu kuskus).
Nie nadaje się on do spożycia w formie surowej, natomiast bardzo prosto się go przygotowuje. Tradycyjnie kuskus często gotowało się na parze, umieszczając go ponad gotowaną potrawą. Współcześnie dużo popularniejszą (i wygodniejszą) metodą jest zalanie tego typu kaszy porcją wrzątku. Po kilku minutach woda zostaje całkowicie wchłonięta przez granulat, a kuskus pęcznieje i staje się bardziej miękki.
Aby kasza nabrała bardziej wyrazistego smaku i aromatu, zamiast wody do zalewania można użyć bulionu (nawet przygotowanego z kostki rosołowej).
Choć „kuskus” to nazwa tego rodzaju kaszy, tym samym wyrazem określa się danie z niej przygotowane. W daniu tym do kaszy dodaje się (zwykle duszone) warzywa i mięso, a całość serwuje na ciepło.
Oprócz tego kuskus jest używany jako składnik sałatek. Doskonale się komponuje ze świeżymi warzywami, ale też z bakaliami czy warzywami marynowanymi. Do sałatek z kuskusem można dodawać także wędliny.
Kuskus nadaje się też do faszerowania – można nim nadziać na przykład zapiekane warzywa (cukinię, pomidory). Można też serwować kuskus jako dodatek do obiadu. Sprawdź nasze przepisy z kuskusem, by znaleźć wiele praktycznych zastosowań dla tej kaszy.