Makaron to składnik wielu różnych potraw i często stosowany dodatek do zup. Choć w naszej kulturze kojarzy się w pierwszej kolejności z Włochami, to pojawia się w wielu kuchniach świata – także Dalekiego Wschodu. Większość makaronów, po które sięgamy na co dzień, powstaje z mąki pszennej, są jednak wyjątki, a wśród nich – makaron ryżowy. Czym – oprócz składu – wyróżnia się ten produkt?
W przeciwieństwie do makaronów pszennych, które trzeba gotować kilka, kilkanaście minut, nim nabiorą miękkości i będą nadawały się do jedzenia, makaron ryżowy nie wymaga gotowania. Zamiast tego suszony zalewamy go wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut. To wystarczy, by stał się miękki i sprężysty. Nie należy zresztą przekraczać czasu podanego na opakowaniu, bo może to negatywnie wpłynąć na jego strukturę. Po odcedzeniu można go od razu podawać.
Makaron ryżowy jest bardzo delikatny, a jego smak pozostaje neutralny, dlatego dobrze komponuje się z różnymi dodatkami i sosami. W przepisach z kuchni azjatyckiej często stosuje się sos sojowy, rybny, ostrygowy itp., które makaron ryżowy wchłania, nabierając słonego posmaku.
Gdzie kupić makaron ryżowy? Coraz częściej pojawia się on na półkach polskich sklepów, znajdziecie go głównie w dużych supermarketach w dziale z kuchnią świata lub orientalną. Bez problemu natomiast dostaniecie go w sklepach specjalizujących się w żywności azjatyckiej. Najprawdopodobniej będziecie mogli wybrać go w formie nitek lub wstążek. Nitki oczywiście dobrze sprawdzają się w orientalnych zupach, ale też sałatkach. Wstążki bardziej pasować będą do różnego rodzaju sosów i dań z kurczaka przygotowywanych w woku.
Mając w zapasie makaron ryżowy, możesz szybko i łatwo poczuć orientalny smak, gdy tylko najdzie cię na niego ochota. A jakie przepisy warto polecić? Na przykład zupę pho – pyszny i prosty azjatycki rosół wołowy albo sałatkę orientalną z makaronem ryżowym, kurczakiem, ogórkiem i miętą.