Pyszne, soczyste, dojrzałe w słońcu morele pojawiają się na naszych stołach w lipcu i sierpniu. Na szczęście wiele smaku i aromatu tych wspaniałych owoców, a także ich wyjątkowych wartości odżywczych możemy zachować w morelach suszonych. Wśród przepisów na potrawy z morelami znajdziecie zarówno ciasta i desery ze świeżych owoców (np. tarty, ciasta biszkoptowe, mazurki, drożdżówki, musy i koktajle), jak i pyszne dania z dodatkiem suszonych moreli – duszone polędwiczki, schabowe kotlety, tadżin czy wieprzową pieczeń. Prócz tego na jesienno-zimowe wieczory proponujemy faszerowane pieczone jabłka, na pożywne śniadania – kompozycje musli z bakaliami, a na szybki obiad – ryż z suszonymi owocami.
Morele zawierają betakaroten, prowitaminę A, która ma właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizuje wolne rodniki a tym samym spowalnia proces starzenia się organizmu, czy procesy nowotworowe Morele warto jeść ze względu na działanie zasadotwórcze, więc poleca się je szczególnie osobom, które jedzą dużo produktów zakwaszających np. mięsa. W 100 g morele zawierają także 275 mg potasu polecanego osobom z nadciśnieniem.
Olej z moreli jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy go w kremach nawilżających, regenerujących, odżywczych, a także w balsamach wygładzających. Z kolei olejki eteryczne są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym.