Oliwki są owocami drzewa oliwki europejskiej. By doczekać się pierwszych zbiorów, trzeba jednak poczekać około 10 lat. Jednak drzewo to rośnie i 800 lat, więc w tym przypadku cierpliwość popłaca. Wielkość oliwek może się różnić w zależności od podgatunku drzewa. Oliwki zielone i czarne to te same owoce, różnica w ubarwieniu zależy od momentu zbioru – oliwki zielone nie są w pełni dojrzałe, choć mają już pełen rozmiar; oliwki czarne (albo fioletowoczarne) są już w pełni dojrzałe. Czasem można spotkać się z oliwkami zmieniającymi kolor, będącymi w trakcie dojrzewania. Niekiedy czarną barwę nadaje się też oliwkom zielonym, które zostały zebrane wcześnie, ale poddane utlenianiu w procesie produkcji zmieniły kolor.
Oliwki mają jedną dużą pestkę. Czasem sprzedawane są z pestkami, częściej jednak znajdziemy oliwki drylowane, czyli pozbawione pestek. Drylowane oliwki mogą być też nadziewane – papryką, kaparami, migdałami, cebulą czy sardelami. Nadziewane oliwki służą zwykle w charakterze przekąski, jeśli realizujesz jakiś przepis z oliwkami, lepiej sięgnij po wersję bez nadzienia. Oliwki w Polsce najczęściej sprzedawane są w zalewie, natomiast w krajach, w których są uprawiane (w Europie to głównie Hiszpania), można znaleźć więcej form – świeżych, siekanych, mielonych itp. Poza tym popularnym produktem z oliwek jest oliwa.
Kolorowe oliwki (zwłaszcza te nadziewane) stanowią smaczną, pożywną przekąskę – doskonale smakują solo lub podane w towarzystwie rozmaitych serów, dojrzewających szynek, a także świeżych warzyw. Zebraliśmy dla was mnóstwo przepisów na dania z oliwkami – eleganckie i proste przystawki, kolorowe sałaty i sałatki, pizze i pizzerinki, hiszpańską tapenadę, a także różnorodne przepisy z oliwkami inspirowane kuchnią grecką, włoską i francuską. Zachęcamy do ich przeglądania i wypróbowywania, bo fantastyczny smak oliwek może dodać charakteru każdej potrawie.