Parówki – niektórzy bardzo je lubią, inni uważają za produkt gorszej kategorii. Zła sława parówek bierze się z tego, że dawniej ich skład pozostawiał wiele do życzenia. Dziś jednak nie ma miejsca na niedomówienia – kupując każdy produkt, możemy sprawdzić jego skład. I w przypadku parówek z pewnością powinniśmy to zrobić. Dobry produkt charakteryzować się będzie wysoką zawartością mięsa (powyżej 90%), niewielką ilością sztucznych dodatków, spulchniaczy, białka sojowego oraz brakiem MOM-u, czyli mięsa oddzielanego mechanicznie (które często tylko umownie jest nazywane „mięsem”). Obecnie bez problemu znajdziemy w sklepach dobre parówki zarówno drobiowe, jak i wieprzowe. To właśnie je warto wybierać podczas realizowania naszych przepisów na parówki.
Przygotowanie parówek w ramach posiłku jest banalnie proste. Wystarczy podgrzać je w wodzie lub podsmażyć na patelni. Można je także spożywać na zimno lub podgrzane w kuchence mikrofalowej, jednak chłodne nie są tak smaczne, a w mikrofali tracą swój pierwotny wygląd. Jednak bardziej interesująco prezentują się (i smakują) dania z parówek.
Najbardziej znanym daniem z parówek jest hot dog. Występuje między innymi w wersji francuskiej i amerykańskiej. Dodatki do hot doga również mogą się różnić w zależności od przepisu albo prywatnych preferencji. Popularnością cieszą się też parówki w cieście francuskim – to proste danie polegające na owinięciu parówek ciastem francuskim, a następnie zapieczeniu ich w piekarniku.
Parówki mogą być także składnikiem różnego rodzaju sałatek, zapiekanek makaronowych i leczo (zamiast kiełbasy). Czasem dodaje się je także do zupy lub ryżu. Dania z parówek są bardzo proste i często sięgają po nie ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w kuchni.