Pieczenie wielu z nas w pierwszej kolejności kojarzy się z ciastami i ciastkami. Rzeczywiście, ciasta kruche, drożdżowe, biszkoptowe, babeczki, muffinki itp. Wymagają obróbki termicznej w piekarniku. Ale to niejedyna przydatność tego urządzenia. Piec możemy także mięsa, zapiekanki różnego rodzaju (z pieczywa, warzyw, makaronu itd.), tarty, pizze i wiele, wiele innych. Pieczenie nie tylko wydobywa doskonały smak z przygotowywanych potraw, ale też pobudza apetyt domowników wyśmienitym zapachem, który poprzedza gotowe danie.
Dość często pieczenie stanowi alternatywę dla smażenia. Upiec można wiele mięs czy warzyw, które w innym wypadku przygotowalibyśmy na patelni. Odpowiednie przyprawy pozwolą nadać składnikom jeszcze więcej smaku i aromatu, niż zrobilibyśmy to na kuchence. Pieczenie nadaje się także idealnie jako alternatywa dla dań jednogarnkowych: tutaj składniki zamiast do garnka wykładamy do naczynia żaroodpornego lub brytfanki i zapiekamy.
Pieczenie wymaga nieco więcej czasu niż smażenie. Musimy zaczekać cierpliwie, aż piekarnik osiągnie pożądaną temperaturę, a sam proces przygotowywania może trwać długo. Jednocześnie tę drobną wadę rekompensuje fakt, że w czasie pieczenia zwykle nie musimy nic robić. Czasami należy potrawę obrócić albo polać wytopionym tłuszczem, ale to wszystko – i odbywa się z częstotliwością raz na pół godziny! A zatem cały ten czas mamy dla siebie – możemy zająć się innymi potrawami albo zrelaksować.
W piekarniku przygotować można wiele mięs o większych gabarytach. Pieczenie to świetny sposób przyrządzania całego kurczaka, królika, kaczki. W całości możemy upiec też (jednocześnie) kilka sztuk perliczek albo udźców z indyka. Podczas pieczenia mięsa do brytfanny czy naczynia żaroodpornego warto wrzucić warzywa – nie tylko wzbogacą one smak pieczonego mięsa, ale będą do niego doskonałym dodatkiem.