Pistacje – podobnie jak inne orzechy – doskonale pasują zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Warto włączyć je do codziennej diety całej rodziny, tym bardziej, że można dodać je do jogurtu lub serka na śniadanie, do fantazyjnych sałatek i surówek, do obiadowego dania z mięsem, rybą lub z makaronem i warzywami, a także do słodkich przysmaków na deser: owocowych zapiekanek, lodów, ciasteczek, makaroników, placków, muffinek, piernika czy tureckiej baklavy.
Turecką bakławę z pistacji przyrządza się z warstw ciasta, które przekłada się posiekanymi orzechami (nie tylko pistacjami, ale również np. orzechami nerkowca) oraz miodem. Wierzch bakławy posypuje się nieposolonymi pistacjami. Z jednej strony - bakława jest dość kaloryczna, ale z drugiej - orzechy oraz miód zawierają wartościowe składniki odżywcze.
589 kcal/100 g
Pistacje zawierają m.in. zeaksantynę i luteinę, zapobiegającą zwyrodnieniu plamki żółtej. Wśród orzechów wyróżniają się ilością potasu, mającego właściwości obniżające ciśnienie tętnicze. Warto je spożywać również ze względu na zawartość witaminy E, magnezu i wapnia. Pistacje mogą spożywać chorujący na miażdżycę i cukrzycę, ponieważ te orzeszki korzystnie wpływają m.in. na układ krążenia.
26. lutego jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pistacji, które są nazywane również orzechami szczęścia i zielonymi migdałami.