Placki to klasyczna potrawa mączna. W Polsce szczególną popularność zdobyły placki ziemniaczane i do dziś jest to najczęściej spotykana w naszej kuchni wersja placków. Podstawowy przepis na placki ziemniaczane składa się z kilku prostych, powszechnie dostępnych składników: mąki, startych ziemniaków oraz jajka. Często do masy na placki dodaje się także startą cebulę, która pełni funkcję przyprawy. Ziemniaki zetrzeć można na dużych lub małych oczkach tarki – w zależności od tego, które wybierzemy, placki będą miały inną strukturę. Dla smaku potrawy wybór ten nie jest jednak istotny, ważne natomiast, by po starciu ziemniaki odsączyć. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest wyłożyć starte ziemniaki na ściereczkę o stosunkowo luźnym splocie, zawinąć je i odcisnąć nad zlewem. W ten sposób pozbędziemy się z ziemniaków nadmiaru wody, dzięki czemu placki łatwiej się usmażą i będą bardziej chrupiące. Placki smażyć należy na mocno rozgrzanym oleju, przewracając je na drugą stronę dopiero wtedy, gdy pierwsza będzie już miała pożądany, złocistobrązowy kolor.
Do placków ziemniaczanych oprócz wspomnianej cebuli możemy dodać także inne przyprawy – sól, pieprz, czosnek i zioła, na przykład tymianek. Placki ziemniaczane podawać możemy także na słodko – niektórzy, zwłaszcza dzieci, uwielbiają placki ziemniaczane z cukrem. Jeśli jednak planujemy słodką wersję, pomińmy przyprawy i pozostańmy przy podstawowej wersji.
Oprócz placków ziemniaczanych przygotować możemy także placki na bazie innych warzyw. Do przyrządzenia placków nadają się między innymi dynia, cukinia i kalarepa. Przepis na placki z tych warzyw przypomina zwykle przepis na placki ziemniaczane, jedynie ziemniaki zastępowane są innym warzywem. Pozbycie się nadmiaru wody jest szczególnie ważne w przypadku cukinii, ponieważ zawiera ona jej więcej. Będziemy też potrzebowali większej ilości tego warzywa, jeśli chcemy przygotować tę samą porcję placków.