Płatki owsiane to produkt spożywczy powstały ze zgniecionych nasion owsa. Możemy wyróżnić ich trzy rodzaje: zwykłe, górskie i błyskawiczne. Zwykłe płatki poddawane są stosunkowo niewielkiej obróbce w procesie produkcji. Są najgrubsze i najtwardsze, dlatego wymagają gotowania przed spożyciem. Płatki owsiane górskie mają średni stopień przetworzenia i przed jedzeniem wystarczy je zagotować. Natomiast płatki owsiane błyskawiczne charakteryzują się większym stopniem rozdrobnienia, za to nie trzeba ich wcale gotować, można jeść na zimno albo zalać płynem (wodą, mlekiem), który wchłoną. Jest kilka sposobów na wykorzystanie tego typu płatków w kuchni. Zachęcamy do poznania różnych przepisów z płatkami owsianymi, które niejednokrotnie mogą was zaskoczyć.
Płatki owsiane stanowią główny składnik potrawy znanej jako owsianka. Ma ona konsystencję zupy lub kleiku, w zależności od ilości dodanych płynów. Powstaje z płatków owsianych i mleka lub wody (w wersji o konsystencji zupy jest to raczej zupa mleczna, choć można serwować tego typu owsiankę także z bulionem itp.). Mleko krowie można zastąpić mlekiem roślinnym. Owsianki zwykle podaje się na słodko – z bakaliami, owocami świeżymi lub suszonymi, syropem klonowym czy miodem. Można też przyrządzać owsianki na słono.
Poza owsianką płatki owsiane wykorzystywane są także przy wyrobie musli, batoników, ciast oraz ciasteczek. Ciasteczka owsiane stają się coraz bardziej popularne, także ze względu na ich niskokaloryczność (przynajmniej w odniesieniu do wielu tradycyjnych wypieków). Oprócz słodkich wypieków te płatki dodaje się także do pieczywa – bułek czy chleba. Mogą też służyć jako panierka albo składnik burgerów (zwykle warzywnych).
W naszym katalogu znajdziesz dużo przepisów z płatkami owsianymi, które warto wypróbować. To często atrakcyjny zamiennik innych składników – zarówno w wypiekach, jak i potrawach obiadowych.