Dość trudno jest jednoznacznie wskazać, czym jest polski deser. O ile z łatwością możemy powiedzieć, że obco brzmiące słodkości – jak na przykład włoskie tiramisu czy francuskie crème brûlée – nie są tradycyjnym polskim deserem, to w przypadku bardziej popularnych na całym świecie deserów ich rodowód trudny jest do ustalenia. Czy pieczone jabłka to polski deser? Praktycznie niemożliwe byłoby ustalenie jego pochodzenia. Możemy jednak zgodzić się, że jabłka są powszechnym w Polsce owocem i składnikiem wielu dań, do tego są dostępne przez cały rok, a pieczone jabłka były spożywane i często, i powszechnie. Dlatego bez problemu zakwalifikujemy je do kategorii polskich deserów. Jakie inne przepisy na polskie desery proponujemy?
Wśród polskich deserów znajdziemy całkiem sporo ciast. Przyrządzane są przez cały rok, a nasze mamy i babcie sztukę ich pieczenia opanowały do perfekcji. Wśród najpopularniejszych w Polsce ciast znajdziemy z całą pewnością serniki, makowce i jabłeczniki (zwane częściej szarlotkami, ale ta nazwa nie jest już tak polska ;)). Oprócz ciast popularne są również ciasteczka – znamy wiele prostych przepisów na polskie desery, chrupane przez dzieci i dorosłych od setek lat. Do lokalnych tradycji należą też tłustoczwartkowe pączki i faworki, choć w przypadku tych pierwszych nie ma co ograniczać się do jednego dnia w roku. Do świątecznych tradycji kulinarnych należą też bożonarodzeniowe pierniczki, koniecznie bogato zdobione lukrowymi polewami, oraz wielkanocne mazurki – też często przyozdabiane różnymi słodkościami.
Polskie desery to także wiele prostych łakoci – na przykład kasza manna gotowana na mleku i podawana z różnymi owocowymi sosami. Z czasem jej popularność zmalała na rzecz innych szybkich deserów: budyniu czy kisielu. Podawane w pucharkach, często przyozdobione świeżymi owocami lub odrobiną bitej śmietany mogą z powodzeniem być zaliczane do polskich deserów współczesnych czasów.