W kuchni owoce te mają mnóstwo zastosowań – wystarczy przejrzeć zebrane przez nas przepisy z pomarańczami, by przekonać się, że możemy wykorzystać je do koktajli, drinków i deserów, a także do wieloskładnikowych sałatek i surówek oraz do marynat do mięs. Aromatyczną skórkę pomarańczową można dodać do ciast i ciasteczek, a cząstki pomarańczy w czekoladzie lub w... piwie mogą stanowić pyszną przekąskę. A kto ma ochotę na prosty deser może upiec francuskie ciastka z pomarańczami lub zapiec makaron z miodem i pomarańczami pod „bezową” pierzynką.
47 kcal/100 g
W 100g pomarańczy zawiera się 53 mg witaminy C, 40 mg wapnia i 181 mg potasu, regulującego pracę serca i ciśnienie krwi. Pomarańcze zawierają również witamin B1, B2, PP, B6 i E. Te owoce to źródło przeciwutleniaczy, hamujących wolne rodniki. Jedzenie pomarańczy może sprzyjać redukowaniu poziomu cholesterolu, poprawieniu funkcjonowania nerek i naczyń krwionośnych (dzięki zawartości hesperydy), zapobiegać zawałom serca.
Delikatna biała błona, która otacza cząstki pomarańczy, jest źródłem pektyny – jednej z frakcji błonnika. Pektyna pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.