Dawniej spiżarnia pełniła niezwykle ważną rolę w każdym gospodarstwie domowym. To właśnie tutaj przechowywaną całą żywność oraz potrawy gotowe do spożycia. Wszelkie produkty zwykle umieszczano na półkach schowane w skrzynkach, koszach czy kamionkach, głównie dla ochrony przed szkodnikami. Wędzone czy dojrzewające mięso wieszano zazwyczaj pod sufitem, by jak najdłużej zachowały się w dobrym stanie i utrudniało dostęp gryzoniom. W spiżarniach panowała zazwyczaj niższa temperatura dzięki czemu nabiał – smalec, masło, mleko – jajka czy warzywa zachowywały swoją świeżość przez dłuższy czas.
Jeśli w naszej spiżarni panuje miły chłód, można w niej przechowywać warzywa i owoce. Ziemniaki najlepiej trzymać w ciemnym kącie, dzięki czemu nie będą robić się zielone i gorzkie w smaku. Do przechowywania warzyw lub owoców świetnie nadadzą się piętrowe drewniane skrzynki, w których produkty będą miały zagwarantowany stały dostęp do świeżego powietrza, co zapobiegnie ich szybkiemu gniciu. W spiżarni o temperaturze pokojowej z powodzeniem możemy trzymać pomidory, czosnek, cebulę, kalafiory, cukinie oraz większość owoców takich jak jabłka, gruszki, brzoskwinie, ananasy czy melony. Zwolennicy mrożonek mogą tu także umieścić zamrażarkę na owoce, warzywa czy mięso.
Domowej roboty przetwory najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Dlatego też jeżeli podczas budowy domu planujemy mieć nawet niewielką spiżarnię, najlepiej zlokalizować ją przy zewnętrznej ścianie i od strony północnej, na którą w większości roku nie padają promienie słoneczne. Układając słoiki na półkach, dobrze je wcześniej podpisać, zaznaczając rodzaj zawartości i datę przygotowania. Warto także rozdzielać przetwory np. na słodkie oraz wytrawne albo sałatki, konfitury i kompoty, co znacznie ułatwi późniejsze poszukiwania wybranego przysmaku. Spiżarnia jest także idealnym miejscem do przechowywania konserw albo słoików z pasteryzowanymi gotowymi potrawami, takich jak leczo warzywne, pikantny gulasz czy aromatyczna fasolka po bretońsku.