Pokryte czarną skórką bulwy rzepy (zwanej też czarną rzodkwią) kryją w sobie pikantny, biały miąższ o intensywnej woni. Walory odżywcze i lecznicze rzepy są znane od tysiącleci i stały się wręcz przysłowiowe. Niskokaloryczna rzepa zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych, a ponadto bakteriobójcze fitoncydy oraz związki pobudzające pracę przewodu pokarmowego. Dania z rzepą zaleca się przy kaszlu i zapaleniu dróg oddechowych, kamicy nerkowej i anemii. Czarna rzepa jest pyszna na surowo, w prostych warzywnych surówkach i sałatkach, a także gotowana lub duszona, jako składnik zup oraz potraw z drobiem, baraniną czy wieprzowiną.
22 kcal/100 g
Rzepa jest bogata w potas, natomiast pozostałych składników mineralnych zawiera już znacznie mniej. Uznawana jest za cenny składnik w walce z przeziębieniem, anginą czy katarem, jako że zawiera witaminę C. Przeciwdziała także wypadaniu włosów.
Z rzepy bardzo łatwo zrobić syrop. Wystarczy wsypać cukier do wydrążonego warzywa i odczekać kilka godzin, aż w wydrążonej rzepie pojawi się płyn.