Salami to prawdopodobnie najbardziej znana włoska kiełbasa – idealnie komponuje się z innymi dodatkami na pizzy lub zapiekance. Sprawdź więcej propozycji dań z salami.
Nazwa pochodzi od włoskiego czasownika salare – solić. Długodojrzewającą kiełbasę salami wyrabia się zazwyczaj z mięsa wieprzowego (niekiedy także wołowiny, drobiu lub dziczyzny), z dodatkiem drobno posiekanej słoniny i naturalnych przypraw. Oryginalna salami pokryta jest białym nalotem i ma charakterystyczny smak i aromat kardamonu. Jest dość tłusta. Można jadać ją do wszystkiego, na zimno – do kanapek, sałatek lub zimnych przekąsek i na ciepło – w jajecznicy, w zapiekankach, z makaronem oraz oczywiście jako dodatek do pizzy.
Pizza z salami to najpopularniejsze połączenie. Bardziej oryginalnym daniem jest tureckie pide, czyli placek w kształcie łódki z dodatkami w środku, na przykład drobno pokrojonym, doprawionym nadzieniem z pomidorami, fetą i salami. Danie w smaku przypomina pizzę. Zaskocz najbliższych tym przepisem!
Salami świetnie komponuje się z sosem pomidorowym, dlatego można ją podsmażyć i dodać do sosu. W ten sposób wzbogacić można smak na przykład pasty all'arrabbiata.
Nadziewany kotlet schabowy to doskonały pomysł na ciekawy i bardziej tradycyjny obiad z wykorzystaniem kiełbasy salami. Kotlet z masłem czosnkowym i Ziarenkami Smaku WINIARY, nadziewany farszem z salami i sera wędzonego oraz z żółtkiem i szczypiorkiem z pewnością zasmakuje nawet najbardziej zagorzałym fanom tradycyjnej kuchni polskiej.
Szybkim i łatwym w przygotowaniu daniem na zimno z salami jest sałatka włoska z oliwkami i serem feta. Równie łatwym przepisem, idealnym na imprezę, są kanapki z dodatkiem salami.
Salami fantastycznie uzupełnia deskę wędlin, połącz ją z innymi dojrzewającymi kiełbasami. Jeśli organizujesz przyjęcie – przygotuj koreczki z sera, pomidorów, ogórka i salami.
Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie chipsów z salami – usmaż pokrojone w cienkie plasterki salami na patelni lub upiecz w piekarniku. Takie chipsy sprawdzą się nie tylko jako przekąska, ale także jako dodatek do zup.