Kalafior to znane i lubiane w Polsce warzywo, choć zwykle w marketach znajdziemy tylko jego białą odmianę, rzadziej zieloną (romanesco). Odmiany żółte i fioletowe rzadko trafiają nad Wisłę. Biały kalafior znajduje w naszej kuchni szerokie zastosowanie – zarówno jako składnik zup, jak i dodatku do głównego dania, serwowany najczęściej w towarzystwie zarumienionej bułki tartej. Od pewnego czasu, zwłaszcza wśród zwolenników diety ketogenicznej, popularność zdobywa także pizza z kalafiora. Tu jednak skupiamy się na innym zastosowaniu tego warzywa, czyli na sałatkach z kalafiorem. Bo kalafior nadaje się i do tego zadania perfekcyjnie dzięki swojemu wyraźnemu smakowi i chrupkości.
Niektórym może wydać się zaskakujące, że kalafior nadaje się do spożywania na surowo, bo jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do jego gotowania. Ale tak – kalafior na surowo jest jadalny, w smaku jest wtedy nieco pikantny, zachowuje też nutę słodkości. Już samo to sprawia, że sałatka z kalafiorem zaskakuje i urzeka smakiem i oryginalnością. Jeśli jednak nie przepadasz za smakiem surowego kalafiora, możesz przygotować sałatkę ugotowanym warzywem. Uważaj tylko, by go nie rozgotować, ponieważ będzie się rozpadał, a nie to jest celem. Najlepiej użyć warzywa blanszowanego, czyli włożonego na chwilę do wrzątku. Warto też gotować kalafior na parze.
Gdy przygotowujesz sałatkę z kalafiorem, masz duży wybór dodatkowych składników. Możesz sięgnąć na przykład po wędzoną rybę lub pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka. Ale można przygotować także wegetariańską wersję tej sałatki, a kalafiora można zestawić na przykład z selerem, papryką, ogórkami czy porem. Jeśli chcesz w interesujący sposób przełamać ostrą nutę surowego kalafiora, możesz też wypróbować przepis zawierający dodatek ananasa.
Do sałatki z kalafiorem możesz przygotować zarówno lekki dressing na bazie oliwy z oliwek, jak i nieco cięższy sos jogurtowy lub majonezowy, np. z dodatkiem czosnku.