Sałatka z selera może mieć różne formy. Możemy do niej wykorzystać seler naciowy lub korzeń selera. W zależności od naszego wyboru sałatka będzie miała nieco inną formę i oczywiście inny smak.
Łodygi selera naciowego stanowią nie tylko dobry dodatek do sałatek, ale również ich świetną bazę. Wystarczy dodać do nich nieco wybranej sałaty, marchewkę i na przykład pomarańczę, by w interesujący sposób skontrować smak selera. W roli smakowego kontrapunktu w sałatce z selerem poradzi sobie doskonale także ananas. Oprócz tego pokrojony w kostkę seler naciowy może stanowić składnik wielu sałatek jarzynowych, na przykład szałotu lub sałatek warstwowych.
Inne możliwości stwarza natomiast korzeń selera. Możemy go dostać w formie świeżej lub w zalewie i obie wersje nadają się do przygotowywania sałatki. W przypadku selera marynowanego ponownie dobrym pomysłem będzie zestawienie go z wyrazistym owocem – wspomnianą pomarańczą, ananasem, jabłkiem lub na przykład z rodzynkami czy żurawiną. Gdy chcemy przygotować sałatkę ze świeżego selera, najlepiej zetrzeć go na tarce. Możemy go wtedy połączyć na przykład ze startą marchewką i dodać do mieszanki majonezu.
Sałatka z selera stanowi doskonały dodatek do wielu dań głównych. Można ją serwować z pieczeniami czy innego rodzaju mięsami. Jeśli seler jest składnikiem sałatki jarzynowej, świetnie sprawdzi się do grilla, a także na świątecznym stole lub podany na rodzinnym przyjęciu.