Delikatne mięso ryb – zwłaszcza gotowanych i pieczonych – doskonale komponuje się z wyrazistą, warzywną sałatką. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie chrupiących komponentów, dzięki czemu sałata do ryb będzie przyjemnie kontrastować z miękkim mięsem. W zależności od tego, jak planujemy podać rybę, wybór przepisu będzie trochę inny. Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, czym się kierować, wybierając sałatkę do ryb.
Jeśli na obiad lub kolację planujesz podać rybę, dobrze zestawić ją z sałatką. Pojawia się jednak pytanie, jaką sałatkę do ryb wybrać. W pierwszej kolejności odrzuć wszystkie sałatki zawierające ryby (śledzia, tuńczyka itp.) oraz mięso (kurczaka, boczek, ale też szynkę czy kiełbasę). Głównym daniem będzie przecież ryba, a sałatka ma tylko jej towarzyszyć, nie powinna przyćmić jej smaku.
Gdy na talerzu oprócz ryby i sałatki znajdzie się jeszcze inny dodatek – na przykład ziemniaki, frytki czy ryż – wybierz prostą sałatkę, która składa się z dwóch czy trzech składników warzywnych. Możesz za to wzbogacić ją wyrazistym sosem, na przykład na bazie jogurtu lub majonezu. W tej sytuacji jako sałatkę do ryb możesz także podać surówkę z jednego warzywa, na przykład startą marchewkę z sosem jogurtowo-majonezowym, surówkę z pora czy selera (albo mieszanki wspomnianych warzyw). Warto wybierać zwłaszcza warzywa twarde i chrupiące – ich twardość po starciu nie będzie problemem, a chrupkość pozostanie zaletą. Dobrym pomysłem jest też skontrowanie smaku warzyw składnikiem słodkim lub kwaśnym, na przykład rodzynkami, żurawiną czy cząstkami pomarańczy.
Jeśli natomiast nie planujesz innych dodatków, tylko sałatkę do ryby, wtedy może być ona bardziej rozbudowana. Świetnie sprawdzą się w niej grillowane warzywa – wypróbuj na przykład sałatkę z grillowanego bakłażana. Tradycyjne sałatki, jak na przykład Coleslaw, także będą pasowały. Możesz też pokusić się o bardziej awangardową propozycję i przygotować sałatkę z melonem i rukolą albo z grejpfrutem.