Sałatki śledziowe to nieodłączny element świąt – przede wszystkim Bożego Narodzenia, ale też Wielkanocy. Choć śledzie podawane mogą być jako danie główne, to sałatki śledziowe często pełnią funkcje przekąski, podawane pomiędzy posiłkami, albo stanowią jedną z wielu potraw na suto zastawionym stole.
W sałatkach śledziowych oprócz śledzi znajdziemy wiele różnych składników, na przykład ugotowane na twardo jajka, jabłka, ryż czy warzywa (głównie cebulę, ale też ogórki kiszone czy buraki).
Przyrządzając sałatki śledziowe, pamiętać trzeba o odpowiednim przygotowaniu ryby. Słone śledzie należy włożyć do zimnej wody, by pozbawić je nadmiaru soli. Można do takiej płukanki dodać też cebulę pokrojoną w krążki i zioła, na przykład majeranek. W ten sposób dodamy filetom rybnym smaku.
Częstym składnikiem sałatek śledziowych jest majonez, na którego bazie tworzy się sałatkowy sos. Można przygotować nieco lżejszy sos, mieszając majonez z jogurtem naturalnym w proporcji 1:1, warto też do majonezu (albo majonezu i jogurtu) dodać przyprawy, oprócz wspomnianego już majeranku do śledzia, jak praktycznie do każdej ryby, świetnie pasuje koperek. Alternatywą dla sosu majonezowego do sałatki śledziowej jest sos na bazie borówek lub żurawiny – najłatwiej przygotować go z powideł, a słodycz przełamać odrobiną soku z cytryny.
Sałatki śledziowe można przygotować albo mieszając ze sobą wszystkie składniki, albo układając je warstwowo. W drugim przypadku koniecznie podawaj sałatkę śledziową w przeźroczystym naczyniu – lub kilku mniejszych naczyniach, od razu rozłożoną na porcje. Dzięki temu piętrowa kompozycja sałatki śledziowej będzie od razu widoczna, a potrawa cieszyć będzie nie tylko podniebienie, ale i oko.
Sałatki śledziowe możesz podawać solo lub w zestawieniu z innymi świątecznymi potrawami. Jeśli natomiast stanowią samodzielne danie czy przekąskę, warto podać je wraz z kromkami świeżego pieczywa.