Łosoś należy do tych ryb morskich, które wyróżniają się nie tylko smakiem, ale też kolorem. Czerwone mięso łososia jest idealnym składnikiem sałatek. Ożywia zielone bukiety sałat i nadaje warzywnym mieszankom wyrazistego smaku. Chcąc przygotować sałatkę z łososiem możemy wybrać jedną z trzech dostępnych postaci tej ryby. Po pierwsze taka sałatka może zawierać świeżą (lub mrożoną) rybę. W tej sytuacji należy ją najpierw przyrządzić, to znaczy usmażyć lub upiec. Gotową rybę kroimy na kawałki i dodajemy do sałatki. Alternatywą dla świeżej ryby jest łosoś wędzony. Możemy go dostać albo w kawałku, albo w cienkich plastrach – obie wersje się nadadzą. Wreszcie trzecią możliwością jest łosoś z puszki, który stanowi alternatywę dla popularnego tuńczyka w puszce. Tu zwykle też mamy do wyboru rozmaite wersje różniące się zalewą i stopniem rozdrobnienia. Bez względu na to, którą wersję wybierzemy, sałatka z łososiem zawsze dobrze smakuje i robi świetne wrażenie na gościach, których nią częstujemy.
Łosoś świetnie komponuje się zarówno z sałatami, jak i ryżem, więc sałatki możemy komponować na obu tych składnikach. Swobodę pozostawia też wybór rodzaju sałaty (lodowa, masłowa, roszponka itd.) lub ryżu (biały, brązowy, jaśminowy). Do sałatki możemy dodać różne warzywa, zwłaszcza świeże, jak pomidory, ogórek, cebulę, kukurydzę, paprykę. Dodatek innego mięsa czy wędliny wydaje się zbędny, natomiast owoce morza będą dobrze komponowały się z tą morską rybą. Zwykłe owoce też mogą pasować do łososia, ale ich dobór zależy w dużej mierze od pozostałych składników i wybranej bazy. Do sałatek z łososia i ryżu pasować będzie na przykład ananas, natomiast jeśli używamy sałaty lub miksu sałat – lepiej sprawdzi się na przykład arbuz.
Warto też pamiętać o sosach sałatkowych. W tym przypadku świetnie pasuje sos na bazie śmietany z dodatkiem koperku, natomiast jeśli dodajemy smażonego łososia, sos musztardowo-miodowy będzie doskonałym wyborem.