Sałatki z majonezem pojawiają się praktycznie na każdej polskiej domówce i przyjęciu rodzinnym. I nic dziwnego, ponieważ majonez jest bardzo uniwersalnym sosem, dzięki któremu połączyć można w spójną całość wiele różnych składników. Poza tym ma odpowiednio wyrazisty smak, który sprawia, że sałatki z majonezem często nie wymagają przypraw. Zastosowanie majonezu do sałatki pozwala nie tylko zaoszczędzić czas przeznaczony na komponowanie i przygotowywanie osobnego sosu, ale także daje gwarancję efektu.
Ponieważ majonez ma uniwersalne zastosowanie, wiele składników może znaleźć się w sałatce z majonezem. Klasyczny przykład to sałatka jarzynowa – z ziemniaków, marchewki, groszku, kiszonego ogórka. Ale do sałatki pasują także inne warzywa, jak brokuły, kukurydza, papryka i tak dalej. Możemy przygotować smaczną sałatkę z majonezem dodając do niej mięsa i wędliny, na przykład pokrojoną w kostkę szynkę czy pierś z kurczaka (tę trzeba oczywiście wcześniej przesmażyć albo upiec). Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sałatce znalazły się też owoce morza, majonez doskonale łączy się zwłaszcza z krewetkami (do sałatki warto wybierać małe krewetki koktajlowe). Ryż czy makaron (np. makaron ryżowy) często stanowią bazę sałatki z majonezem, podobnie jak sałata (lub miks sałat).
Majonez jest pysznym sosem, ale dość ciężkim. Jeśli chcemy dodać sałatce lekkości, możemy zmieszać majonez z jogurtem naturalnym. Wtedy jednak dobrze jest powstały sos dodatkowo doprawić, na przykład czosnkiem lub pieprzem.
Sałatki z majonezem mogą mieć też strukturę piętrową, w której składniki układane są w naczyniu warstwami, a nie wymieszane ze sobą. W takim przypadku majonez może stanowić jedną ze środkowych warstw, ale dobrze też położyć go na samej górze i udekorować np. listkami świeżych ziół.