Rukola to roślina o bardzo charakterystycznym smaku, nieco pikantnym, z orzechową nutą. Znajduje różne zastosowania kulinarne, od past kanapkowych przez dodatek do makaronów (dobrze poddaje się obróbce termicznej, zachowując swój smak) po sałatki. Sałatki tworzone na jej bazie nadają się zarówno na drugie śniadanie, lunch, jak i kolację. Mogą być podawane również jako dodatek do dania głównego.
Sałatki z rukolą mogą zawierać także dodatek innych sałat, na przykład roszponki albo sałaty lodowej. Taka mieszanka będzie łagodniejsza w smaku. Komponując sałatkę z rukolą, warto dobierać dodatki kontrastujące z jej pikanterią. Sprawdzą się w tej roli zwłaszcza pomidory koktajlowe, dzięki ich słodkawemu smakowi. Pomidorki można dodawać świeże lub smażone/pieczone, co wzmocni ich słodycz.
Rukola doskonale łączy się także z delikatnym mięsem kurczaka, więc sałatki z rukolą i pokrojonym w kostkę kurczakiem też będą smakowały doskonale. Warto dodać do nich jakiś owoc, na przykład pomarańczę albo pestki granatu. Łączenie rukoli z owocami to ogólnie dobry i często stosowany pomysł. Wypróbuj na przykład przepis na sałatkę z rukolą, serem feta i truskawkami albo sałatkę z kurczakiem, brzoskwiniami i rukolą.
Orzechowy smak rukoli można wzmocnić, dodając do sałatki orzechy – na przykład włoskie lub nerkowca. Dobrze z rukolą łączą się też kiełki – tu jednak trzeba mieć na uwadze, że większość z nich także ma ostry smak, więc w sałatce z rukolą i kiełkami konieczne są składniki, które go złagodzą. Oprócz wspomnianych owoców w tej roli można uwzględnić na przykład gotowane jajka albo mozzarellę.
Sałatki z rukolą są smaczne, charakterne, a dodatek np. mięsa lub sera sprawi także, że będą sycące. Takie danie możemy bez problemu zapakować do pojemnika i zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię, otrzymując pyszne i zdrowe drugie śniadanie.