Rzodkiewka jest nazywana królową nowalijek – warto codziennie przyrządzać sobie pastę do chleba z rzodkiewki, białego sera i makreli lub tuńczyka, bo rzodkiew (dzięki zawartości składników mineralnych i witamin) wzmacnia odporność, a także pomaga usuwać toksyny z organizmu, ulepszając perystaltykę jelit. Jak przyrządzić sałatkę z rzodkiewką? Polecamy zniwelowanie lekko ostrego smaku rzodkiewki przez dodanie do niej śmietany, gęstego jogurtu naturalnego lub białego sera. Niezastąpiony będzie szczypiorek, cebulka, ryba z wartościowymi tłuszczami. Do sałatki z rzodkiewką można dodać dowolne warzywa – a także mięso, na przykład z ryby lub kurczaka. Codziennie jedzenie urozmaiconych sałatek z rzodkiewką korzystnie wpłynie na kondycję twojego organizmu!
Jeśli lubimy sałatki nieco pikantne, możemy posłużyć się zestawieniem rzodkiewki z rukolą oraz szczypiorkiem i uzupełnić je preferowanymi warzywami: papryką dowolnego koloru, pomidorami (lub pomidorkami koktajlowymi), ogórkiem dowolnego rodzaju, cukinią. Taka sałatka nada się wspaniale jako dodatek do obiadu albo na grilla. Może być jednak zbyt pikantna dla niektórych, bo zarówno rzodkiewka, szczypiorek, jak i rukola mają dość ostry smak. Wtedy warto go zneutralizować, dodając składniki delikatne i neutralne w smaku – na przykład ugotowane na twardo jajka albo biały serek (twaróg, serek wiejski itp.). Innym sposobem złagodzenia ostrego smaku sałatki z rzodkiewką jest przygotowanie sosu na bazie jogurtu. Warto doprawić go koperkiem, który świetnie komponuje się z nowalijkami. Możemy też zrezygnować z pozostałych ostrych składników i np. rukolę zamienić na roszponkę.
Z rzodkiewki możemy przygotować także wspaniałe surówki. Warto połączyć ją z innymi warzywami, np. marchewką czy selerem, i zetrzeć na grubych oczkach. Do takiej surówki pasuje też starte jabłko.