Ser pleśniowy może być porośnięty białą, niebieską albo zieloną pleśnią. Może mieć kremową konsystencję lub przeciwnie – twardą albo kruchą. Jego smak może być delikatny lub bardzo intensywny. Charaktery poszczególnych serów pleśniowych różnią się między sobą, a co za tym idzie – różni się także ich zastosowanie kulinarne.
Jeśli dopiero zaczynacie sięgać po sery pleśniowe i obawiacie się ich intensywnych aromatów czy ostrych smaków, a także zastanawiacie się, jaki rodzaj wybrać, dobrze jest zacząć od tych łagodniejszych, takich jak brie czy camembert. Natomiast roquefort czy gorgonzola są bardzo wyraziste, dlatego nie każdemu lub nie od razu muszą przypaść do gustu.
Sery pleśniowe świetnie nadają się na przystawki. Idealnie łączą się z orzechami włoskimi i winogronami w miniaturowych koreczkach. Można używać ich do kanapek, croissantów czy tostów. Ser pleśniowy spisze się też doskonale w sałatce, trzeba jednak uważać na kompozycję składników – mocne sery warto zestawiać z łagodniejszymi warzywami lub owocami, natomiast te łagodne można łączyć np. z rukolą czy kiełkami.
Sery te można dodawać także do zup – nadadzą im intensywnego aromatu i kremowej konsystencji. Dobrze łączą się też z mięsami (np. w charakterze farszu). Z sera pleśniowego można też przygotować wyśmienity sos serowy.
Zachęcamy do przeglądania przepisów z serami pleśniowymi i stosowania ich we własnej kuchni. Nawet jeśli początkowo składniki te mogą nieco onieśmielać, szybko przekonacie się, jakie bogactwo smaków kryje się za serami pleśniowymi.