Idealna słonina powinna mieć kremowo-białą barwę bez przebarwień i innych zanieczyszczeń. Można ją spożywać na surowo z solą, smaczna będzie również wędzona słonina. Warto jednak pamiętać, że to przysmak wysokokaloryczny — słonina dostarczy nawet 797 kalorii w stu gramach produktu.
Duża zawartość tłuszczu czyni jednak ze słoniny idealny nośnik smaków. To produkt bardzo często wykorzystywany do przygotowania licznych potraw, takich jak gołąbki, barszcz czerwony, pasztety, kluski, a nawet pikantne ciasteczka ze skwarek.
Na bazie słoniny przygotowuje się również popularny smalec. Najlepiej do tego celu wykorzystać kawałek bez skóry, można również zamówić produkt od razu zmielony. Smalec przygotowuje się poprzez przetopienie słoniny na wolnym ogniu, a następnie urozmaica się jego smak, poprzez dodanie cebuli, jabłka, czosnku oraz licznych przypraw.
Jak wykorzystać przygotowany smalec? Jego zastosowań jest wiele. To smaczny produkt na surowo, szczególnie w połączeniu z ulubionym pieczywem. Smalec jednocześnie świetnie sprawdzi się przy smażeniu potraw, może stanowić także składnik dania ze słoniną.
Ten popularny na Ukrainie przysmak gości coraz częściej również na naszych stołach. Kiszenie pozwala zmiękczyć słoninę i nadać jej unikalnego smaku. Jak przygotować taki przysmak? Na początku trzeba natrzeć słoninę czosnkiem zmieszanym z zielem angielskim i listkami laurowymi. Następnie przekładamy tłuszcz do pojemnika, wsypujemy pieprzu i majeranku oraz zasypujemy solą ze wszystkich stron. W takiej marynacie słonina musi kisić się przez około 2 tygodnie.
W jaki sposób podawać przysmak? Takie danie ze słoniny można spożyć na surowo. Plasterki najlepiej smakują z ciemnym chlebem, doskonale współgrają z ogórkiem kiszonym i cebulą. Kiszoną słoninę można także wykorzystać do przygotowania jajecznicy czy w trakcie podsmażania ziemniaków. Produkt nada także wyjątkowego smaku popularnym zupom, takim jak grochówka, fasolowa czy kapuśniak.