Suszone pomidory pochodzą z Włoch, to znaczy tamtejsi kucharze jako pierwszy wpadli na pomysł suszenia tych warzyw, co nie jest wielkim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, jak często używa się tych warzyw we włoskiej kuchni. Obecnie w Polsce suszone pomidory możemy dostać w sklepach w różnych formach – od sproszkowanych w formie przyprawy (zwykle mieszanki przypraw – z dodatkiem ziół i czosnku) przez pomidory w zalewie, suche na wagę lub paczkowane. Możemy też przygotować je samodzielnie, w odpowiednim urządzeniu do suszenia warzyw albo nawet w piekarniku. Suszenie pomidorów w piekarniku jest jednak dość czasochłonne i kosztowne (pomidory trzeba trzymać w nieco wyższej temperaturze przy uchylonych drzwiczkach piekarnika).
Suszone pomidory mają intensywny, słonawy smak (soli używa się między innymi do ich zakonserwowania). Raczej nie nadają się jako przekąska, ale możemy je położyć na kanapkę, choć raczej w mniejszej ilości, pokrojone w paski. Świetnie natomiast pasują do sałatek. Najlepiej zestawiać je wtedy ze świeżymi, chrupiącymi składnikami – sałatą lodową, ogórkiem, cukinią itp. Bardzo smaczne i coraz częściej wybierane są też pasty kanapkowe z suszonych pomidorów – można je kupić w sklepach, ale z dobrym blenderem przygotujemy je też we własnym domu.
Oprócz tego suszone pomidory stanowią świetny dodatek do różnych potraw: zapiekanek makaronowych, sosów, pizzy, lazanii – czyli głównie kuchni włoskiej, ale nie tylko. Można je dodawać do farszów – do naleśników czy nawet mięs. Mięsa nadziewane suszonymi pomidorami smakują wybornie. Poza tym z suszonymi pomidorami możemy podawać zupy, zwłaszcza pomidorową – nie stanowią one składnika samej zupy, ale wykorzystywane są na koniec, przy jej serwowaniu.
Przepisów z suszonymi pomidorami znajdziemy zatem sporo, bo ich zastosowanie jest szerokie. Warto poznać i stosować te warzywa, ich przechowywanie jest wygodne, a kulinarne efekty – wyśmienite.