Szafran - jaskrawoczerwony pyłek o gorzkawym smaku i delikatnym zapachu, od trzech tysięcy lat wykorzystywany jest w farmakologii, kosmetyce i oczywiście – w kuchni. To najdroższa przyprawa świata, na szczęście spożywa się ją w bardzo niewielkich ilościach. Wystarczy szczypta, by nadać piękny, złocisty kolor naszym tradycyjnym, wielkanocnym babom oraz doprawić domowe sosy i zupy. Szafran dodajemy także do bardziej egzotycznych przysmaków: hiszpańskiej paelli, włoskiego risotta, indyjskich potrawek czy orientalnych sałatek. Wśród zebranych przepisów na potrawy z szafranem znajdziecie także kilka propozycji na deser: babkę, słodki krem oraz szafranową panna cottę.
Szafran, obecnie najdroższa przyprawa na świecie, od starożytności był wykorzystywany w medycynie ludowej jako remedium na dolegliwości żołądkowe i infekcje dróg oddechowych. Wspomagano się nim w okresach zarazy morowej oraz czarnej ospy. Przyprawie tej przypisuje się neutralizujące działanie na wolne rodniki (jest przeciwutleniaczem), a także działanie antydepresyjne (podwyższa poziom serotoniny i dopaminy, poprawiając nastrój). Szafranu nie powinny spożywać kobiety w ciąży bez konsultacji z lekarzem. 20 g szafranu na 1 kg masy ciała to dawka śmiertelna.
Połowa światowej produkcji szafranu należy do Iranu, chociaż pierwsze uprawy szafranu powstawały w Grecji, a roślina występowała naturalnie w Azji południowo-zachodniej.