Wigilia jest uroczystością, która zazwyczaj gromadzi duże grono biesiadników. Planowanie kolacji dla wielu gości może wiązać się ze znacznymi kosztami, które z roku na rok nieustannie rosną. To dlatego warto sięgnąć po przepisy na tanie potrawy wigilijne, które nawiązują do tradycji i każdemu smakują. Oto kilka sprawdzonych sposobów na smaczną kolację wigilijną, która nie zrujnuje domowego budżetu!
Warto pamiętać, że wigilia jest postną kolacją, a więc obecne na stole potrawy nie powinny zawierać mięsa. Składniki pochodzenia roślinnego oraz potrawy mączne są względnie tanie, co ułatwia rozsądne gospodarowanie budżetem. Barszcz czerwony z uszkami to doskonały przykład potrawy, która jest niedroga, ale z pewnością wyczekiwania przez wszystkich biesiadników. Aby jeszcze bardziej ograniczyć koszty warto samodzielnie przygotować zakwas na barszcz - można to zrobić kilka dni wcześniej. Sama zupa nie będzie wymagała wielu dodatkowych składników, najważniejsze są aromatyczne przyprawy. Tradycyjne uszka do barszczu powinny zawierać nadzienie z kapusty i leśnych grzybów, co może stanowić największy koszt tej potrawy. Taniej będzie, jeśli mamy w zapasie własnoręcznie zebrane grzyby lub zaprzyjaźnionego grzybiarza, który się z nami podzieli.
Tak naprawdę istnieje cały wachlarz sposób na to, aby świąteczne gotowanie było przyjazne dla naszego portfela:
· tradycyjną sałatkę warto zrobić z warzyw, które służyły do przygotowania rosołu,
· ryby to pozycja obowiązkowa, dlatego można postawić na śledzie i przygotować je na wiele oryginalnych sposobów,
· sałatka jarzynowa ze śledziem to kolejna smaczna i tradycyjna potrawa,
· warto postawić na pierogi, a zwłaszcza ich różnorodność: drożdżowe, pieczone, gotowane, odsmażane, z różnymi nadzieniami - ich przygotowanie jest czasochłonne, ale koszt niewielki,
· tradycyjny kompot można przygotować z jabłek wysuszonych na domowych kaloryferach
· świąteczny piernik, szarlotkę albo sernik warto przygotować w dużej blaszce, a ciasto które zostanie niezjedzone zamrozić.
Tanie dania na święta Bożego Narodzenia tak naprawdę co roku goszczą na naszych stołach. To fakt, że przygotowujemy je na ogromną skalę generuje koszt, który boleśnie odczuwamy w portfelach. Warto zastanowić się nad prawdziwymi potrzebami gości, zaproszonych na tę wyjątkową kolację. Dobrym sposobem jest również dzielenie się świątecznymi przygotowaniami, tak aby koszty i wysiłek rozłożyły się na wszystkich biesiadników.