Tarta to danie wywodzące się z kuchni francuskiej. Ma formę kruchego ciasta, na którym znajduje się nadzienie, a całość pieczona jest w piekarniku. Do przygotowania tarty można użyć tradycyjnego kruchego ciasta lub ciasta francuskiego. Ciasto można przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie – gotowe ciasta francuskie sprzedawane są w wielu marketach, natomiast gotowe mrożone ciasto na tartę pojawia się rzadziej, jednak można je upolować w większych marketach, w przeciwieństwie do ciasta francuskiego, które zwykle sprzedawane jest w prostokątnych płatach, gotowe ciasto na tartę ma okrągły kształt. I taki też najczęściej przyjmują gotowe tarty, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią formę: okrągłą, z niskim rantem, często wyprofilowanym w charakterystyczną harmonijkę. Oczywiście okrągły kształt tarty nie jest wymogiem, możemy ją przygotować także w kształcie prostokąta, tak jak pizzę, jednak okrągła forma jest tradycyjna i umożliwia wygodne porcjowanie tarty.
Tarty można podzielić na dwie kategorie: słodkie i słone, wytrawne. Poza tym, że w tartach na słodko czasem dodaje się cukru do ciasta, różnią się one przede wszystkim nadzieniem.
Tarty na słono zawierają warzywa, grzyby, mięso czy wędliny. Całość zalewa się masą przygotowaną najczęściej z jajek, śmietany i żółtego sera. Do masy można też dodać różne przyprawy i zioła. Wytrawny rodzaj tarty może być serwowany zarówno na obiad, jak i na kolację.
Tarty na słodko przygotowywane są przede wszystkim z użyciem owoców: malin, truskawek, czereśni, brzoskwiń i tak dalej. Masa do tarty z owocami może być przygotowana na bazie serka mascarpone, budyniu czy śmietany. Bitej śmietany użyć można także do dekoracji tarty po upieczeniu.
Sprawdź nasze przepisy na tarty i zdecyduj, czy wolisz je w wersji słodkiej, czy wytrawnej. Warto jednak dać im szansę w obu tych wydaniach, bo to proste, ale bardzo dobre danie.