Tłusty Czwartek to wspaniała okazja, żeby popróbować przeróżnych przepisów na wyśmienite, pulchne wypieki. Tradycyjne pączki można zrobić z różnych składników i na wiele sposobów. Niewątpliwie najpopularniejsze w tym okresie są pączki z konfiturą różaną, przygotowane na pulchnym cieście drożdżowym i smażone w gorącym tłuszczu. Te słodkie wypieki wyróżniają się krągłym kształtem, złotobrązową skórką oraz niezwykłym smakiem. Aromat smażonych właśnie pączków jest w stanie zwabić do kuchni nawet największych niejadków i trudno znaleźć kogoś, kto nie sięgnie choćby po jedną sztukę, wypełnioną przepyszną konfiturą i oprószoną cieniutką warstwą cukru pudru. Tradycyjne pączki można nadziewać dowolnym, słodkim farszem. Świetnie się sprawdza budyń śmietankowy, dżem, gęsta masa kajmakowa, a nawet ulubiony krem (np. czekoladowy, cytrynowy lub waniliowy).
Nie masz czasu czekać, aż drożdżowe ciasto wyrośnie? Przygotuj pączki twarogowe, które od razu po wyrobieniu i uformowaniu małych kulek możesz wrzucać na rozgrzany olej. Każdą sztukę wystarczy obsmażyć z dwóch strony po kilka minut, wyłożyć na papierowy ręcznik kuchenny, by obciekł z tłuszczu, oprószyć cukrem pudrem i… zaledwie w kilkanaście minut mamy gotową pyszną przekąskę. Z tego samego ciasta można przygotować maleńkie pączusie lub aromatyczne oponki polane słodkim lukrem.
Podobne do kokardki faworki to tradycyjny wypiek kuchni polskiej, przyrządzany zwłaszcza w okolicach Tłustego Czwartku. Zrobione z kruchego ciasta, puszyste i suto oprószone cukrem pudrem, stanowią nie tylko ozdobę przedświątecznego stołu, lecz także przede wszystkim ogromny przysmak. Te wyrabiane przed laty według przepisów kuchni polskiej powstawały ze zbijanego ciasta na bazie śmietany, zawierały przesianą mąkę pszenną, dużo żółtek i były smażone na głębokim tłuszczu. Odsączony chrust mógł być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu przez wiele dni, nie tracąc przy tym na smaku i wartości. Po chrupiące, osłodzone cukrem faworki, bardzo chętnie sięgają zarówno małe, jak i dorosłe łakomczuchy.