Kuchnia polska jest swoistą mieszanką różnorodnych dań, nieraz mających swe korzenie w zupełnie innych kulturach. Wydarzenia historyczne, jak zabory, wojny czy przymusowe przesiedlenia sprawiały, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez stulecia zamieszkiwały prawdziwe mozaiki narodów. W efekcie w kuchni polskiej widać silne wpływy kulinarne ze wschodu (tatarskie, tureckie) oraz żydowskie, a także rosyjskie, litewskie, francuskie i włoskie. Już od czasów średniowiecznych dania tradycyjne bazowały na tym, co dostarczało gospodarstwo domowe (owoce, warzywa, mięso, nabiał), las (dziczyzna, owoce leśne, grzyby) i pobliska woda (ryby, raki). W zasadzie kupowano jedynie sól, przyprawy, kawę i herbatę. Ważnym dodatkiem do potraw i napojów był miód, którego używano zamiast bardzo drogiego cukru trzcinowego.
Do tradycyjnych polskich zup niewątpliwie należy zaliczyć rosół, na bazie którego przygotowywana jest pomidorowa, ogórkowa, grzybowa, grochowa czy krupnik. Już w najstarszych książkach kucharskich można znaleźć przepisy na uwielbiane przez naszych rodaków żurki, kapuśniaki oraz klarowny barszcz czerwony. W upalne dni często podawany był chłodnik – przygotowywany ze zmiksowanych lub poszatkowanych warzyw albo owoców.
A jakie są tradycyjne dania w Polsce? Niewątpliwie od stuleci prym wiodą pieczone lub duszone mięsa, najczęściej wieprzowe i drobiowe. Panierowany kotlet schabowy podany z młodymi ziemniaczkami i zasmażaną kapustą jest przyrządzany cyklicznie niemal w każdym domu. W kulinarne tradycje wpisały się także mielone oraz golonka, najpierw gotowana, a następnie krótko zapiekana tak, by pokryła się chrupiącą, złocistobrązową skórką.
Do najpopularniejszych dań zaliczyć należy także delikatne gołąbki, aromatyczny bigos oraz wyborne galarety mięsno-warzywne. Ważne miejsce w kuchni polskiej zajmują pierogi z różnego rodzaju nadzieniem, podawane często ze skwarkami i smażoną cebulką. Pierogi z kapustą i grzybami, mięsem lub ruskie są typową potrawą tradycyjnej kuchni polskiej. Warto także wspomnieć o specyficznych potrawach, popularnych jedynie w Polsce. Należą do nich flaczki, zsiadłe mleko, maślanka oraz kiszonki (ogórki i kapusta).