Wątróbka wzbudza zawsze silne emocje – jedni jej nie znoszą, inni uwielbiają. Jest stosunkowo prosta w przygotowaniu, a dobry przepis na wątróbkę wydobędzie z niej najlepsze smaki. W polskich sklepach najczęściej dostępna jest wątróbka z kurczaka, rzadziej pojawia się indycza i wieprzowa. Wątróbka z kurczaka jest najmniejsza, ale też najbardziej miękka, wymaga najkrótszej obróbki termicznej i można ją smażyć w całości. Wątróbkę wieprzową trzeba dusić najdłużej.
Wątróbkę najlepiej podsmażyć i dusić. Przed smażeniem można ją obtoczyć w mące. Popularnymi dodatkami do wątróbki są cebula i jabłko. Ważną wskazówką podczas przygotowywania wątróbki jest jej późne solenie. Jeśli posolimy wątróbkę od razu, stanie się ona twarda, dlatego sól należy dodawać pod koniec gotowania.
Tak przygotowaną wątróbkę możemy podawać na przykład z ryżem lub ziemniakami i wybraną surówką albo mizerią.
Oprócz tego wątróbkę można wykorzystać w charakterze farszu – na przykład do karkówki, kaczki albo zrazów wołowych. Nadaje się też doskonale jako produkt, z którego przygotowuje się smaczne domowe pasztety. Pasztety z wątróbki mogą być wzbogacane rozmaitymi dodatkami – żurawiną, grzybami czy śliwkami.
Wątróbka to także wdzięczny, choć rzadko doceniany w tej roli składnik sałatek. Świetnie komponuje się z rukolą. Do sałatki z wątróbką doskonale pasują słodkie akcenty – pestki granatu, czerwona porzeczka czy plasterki gruszki.