Kalafior jest warzywem, którego zjadać możemy na wiele sposobów. Często pojawia się w zupach, rzadziej w sałatkach, czasem występuje jako dodatek do obiadu lub upieczony w całości stanowi jego danie główne. Warto jednak pamiętać o możliwościach, jakie daje zapiekanka z kalafiora. Przepisy na różne wydania zapiekanego kalafiora znajdziesz na naszych stronach.
Zapiekanka z kalafiora może być przygotowywana na rozmaite sposoby. Można na przykład połączyć kalafior z ziemniakami – pokrojone na mniejsze kawałki ziemniaki i podzielony na różyczki kalafior podgotowuje się chwilę w osolonej wodzie, a następnie przekłada do naczynia żaroodpornego. Można też przygotować zapiekankę z kalafiora i makaronu (dowolnego gatunku, ale lepiej sprawdzają się te większe, jak penne czy kokardki). W obu przypadkach składniki umieszczone w naczyniu żaroodpornym zalewami sosem na bazie śmietany, a wierzch posypujemy serem. Do zapiekanki z kalafiorem możemy dodać także inne warzywa – na przykład cebulę, oliwki, paprykę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by naszą zapiekankę z kalafiora wzbogacić o dodatek piersi z kurczaka – trzeba ją wstępnie podsmażyć na patelni, pokrojoną w kostkę, i nieco przyprawić.
Zapiekanka z kalafiora może też bazować na samym kalafiorze, to znaczy nie trzeba do niej dodawać ziemniaków czy makaronu. Wtedy warto dołożyć inne warzywne składniki, cebulę, paprykę różnego koloru. Opcjonalnie możemy dodać szynkę pokrojoną w paski. W tym przypadku także należy podgotować kalafiora, a cebulę i paprykę wstępnie podsmażyć, by zmiękły nieco jeszcze przed włożeniem do piekarnika. Całość zalewamy wybranym sosem, na przykład serowym. Dodajemy też starty ser na wierzch zapiekanki – jeśli nie chcemy, by zanadto się przypiekł, możemy dodać go w trakcie zapiekania.