Coraz dłuższe, cieplejsze dni i słoneczna pogoda rozpoczynają sezon na grillowanie. Danie, które niezmiennie pojawia się każdego sezonu na rusztach Polaków to grillowane żeberka. Nie dajcie się jednak zwieść. To, że potrawa jest popularna, nie znaczy bynajmniej, że jest nudna. To niezwykle proste, ale i smaczne danie. Tradycjonaliści wybiorą zapewne żeberka w marynacie lub z dodatkiem cebuli, a wielbiciele nowości sięgną po bardziej oryginalne smaki. Jak choćby żeberka z powidłami. Można także dodać bardziej kontrowersyjny składnik – colę. Nie, nie namawiamy do popijania, ale do podlania nią mięsa.
Gdy chcemy podbić smak naszych żeberek z grilla, warto przetestować różne marynaty i dodatki, które nadadzą im charakterystycznego aromatu i smaku, jak również niezwykłej kruchości. Najczęściej do przyrządzenia takiej marynaty wykorzystuje się m.in. musztardę, sok z cytryny, wino, ocet, różne przyprawy i miód. Niekiedy dodaje się również piwo i podlewa nim piekące się mięso. Warto poeksperymentować i zobaczyć jaka wersja żeberek z rusztu najbardziej przypadnie nam do gustu.
Żeberka potrzebują niezbyt wysokiej temperatury podczas grillowania, ale wymagają długiego czasu. Jeśli ściągniemy żeberka z grilla za szybko, to otrzymamy twarde i łykowate mięso. Odpowiednio długo grillowane żeberka powinny być miękkie i rozpływające się w ustach. Czas pieczenia określamy na oko, sprawdzając widelcem, czy mięso jest miękkie i czy łatwo odchodzi od kości.
Jeśli okaże się, że pogoda nie dopisała to jeszcze nic straconego. Możemy przygotować np. żeberka z rusztu, ale upieczone w piekarniku. Prostsza wersja to np. żeberka w marynacie z musztardy. Jedyna trudność to przygotowanie żeberek z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by miały czas nabrać smaku w marynacie. Najlepiej pozostawić mięso w marynacie na całą noc. Jak już będziemy pewni, że danie marynowało się co najmniej kilka godzin, to wystarczy je upiec w piekarniku i podać z ulubionym dodatkiem. Świetnie sprawdzą się aromatyczne ziemniaki i ulubiona sałatka.