Boczek to tłusty kawałek mięsa wieprzowego, który ma wiele zastosowań kulinarnych. W przypadku zup z boczkiem zwykle używa się boczku wędzonego, co ma istotne konsekwencje dla smaku całego wywaru. Dzięki dodatkowi wędzonego boczku zupy przejmują wędzoną nutę smakową. Stąd zupy z boczkiem to właśnie te, w których ważny jest wędzony posmak wywaru: żurek, grochówka, barszcz, kapuśniak, zupa fasolowa. Sprawdź nasze przepisy na zupy z boczkiem i przygotuj którąś z nich już dziś.
Najczęściej boczek w zupach stanowi część składników, na których przygotowuje się wywar. Przed zalaniem składników wodą i gotowaniem warto chwilę podsmażyć boczek, dzięki czemu szybciej i silniej uwolni swój smak i aromat. Choć można gotować zupę na boczku w kawałku, najlepiej jest pokroić go w kostkę lub słupki jeszcze przed gotowaniem, o ile zamierzamy zostawić go w zupie przy jej podawaniu. Zupy zawierające boczek często są bardzo gęste, to znaczy jest w nich dużo innych dodatków, z którymi boczek świetnie się komponuje. Mogą to być na przykład ziemniaki, groch, fasola, kapusta, marchewka, soczewica, a także inne mięsa – np. kiełbasa czy golonka. Takie gęste zupy są bardzo pożywne i mogą być serwowane jako obiad jednodaniowy.
Niekiedy serwuje się też zupy z boczkiem w formie chipsów. Ten sposób podawania najczęściej pojawia się w przypadku zup kremów. W celu przyrządzenia chipsów z boczku należy cienkie plastry pokroić na krótsze kawałki, a następnie smażyć dość długo na patelni (nie wymagają dodatku tłuszczu, wytopi się z boczku). Należy usmażyć je mocno z obu stron, ale uważać, by boczek się nie przypalił. Następnie wykładamy boczek na ręczniki papierowe, odsączamy z nadmiaru tłuszczu i zostawiamy do ostygnięcia. Kiedy wystygnie, stanie się chrupiący. Takie nowoczesne zupy smakują wybornie!