Ryż jest jednym z najważniejszych zbóż uprawianych przez człowieka od tysięcy lat. Stanowi on podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata, dlatego też, choć pierwotnie pochodził z rejonów dzisiejszych Chin, jego uprawa szybko rozpowszechniła się na inne kontynenty o gorącym i wilgotnym klimacie. Gotowany ryż jest doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju mięs, gulaszy oraz deserów. Stanowi także główny składnik takich potraw jak risotta oraz ryżanek – lekkich lecz sycących zup, gotowanych na bulionie z dodatkiem warzyw, świeżo siekanych ziół oraz mięsa.
Tak jak i niemal na całym świecie, również i w kuchni polskiej ryż zagościł na dobre. Zupy z dodatkiem niewielkich białych ziarenek są lekkostrawne, ale zapewniają poczucie sytości przez długi czas. Dania z dodatkiem ryżu mogą spożywać zarówno dorośli, starsi, jak i najmłodsi domownicy. Z dodatkiem gotowanego ryżu w kilka chwil przygotujemy znakomitą zupę koperkową, aromatyczną jarzynówkę, orzeźwiającą zupę ogórkową czy klasyczną pomidorową, która jest uwielbiana niemal przez wszystkich. Wyjątkowym smakiem wyróżnia się także zupa brokułowa z ryżem jaśminowym i koperkiem, która jest szybka i prosta w wykonaniu, ale dzięki wyjątkowemu aromatowi szybko potrafi zgromadzić przy stole komplet domowników.
Ryż jest również doskonałym dodatkiem do orientalnych i egzotycznych zup. Jego jaśminowa odmiana, wyróżniająca się kwiatowym aromatem, doskonale pasuje do zupy curry, przyrządzonej na delikatnym rosole drobiowym. Zielona pasta nadaje potrawie smaku charakterystycznego dla kuchni indyjskiej, a dodatek świeżych warzyw, pachnącego koperku, śmietanki i mięsa sprawia, że zupa doskonale syci i dodaje energii. Biały ryż świetnie nadaje się do przyrządzania oryginalnej zupy cytrynowej, popularnej w słonecznej Grecji. Sok oraz otarta skórka cytryn zapewniają jej niecodzienny, orzeźwiający smak. Tuż przed podaniem zupę miesza się z odrobiną słodkiej śmietanki oraz garścią drobno posiekanej kolendry, która doskonale komponuje się z kwaśnymi cytrynami.