Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Choć pieczarki nie należą do najbardziej aromatycznych grzybów, ich aromat można z łatwością wydobyć, przygotowując przyprawę z suszonych pieczarek. Aromat pieczarek nabierze mocy, bo wszystko, co najcenniejsze w pieczarkach, zostanie zamknięte w jednym małym pojemniczku. Właśnie dlatego warto suszyć pieczarki, choć są dostępne przez cały rok.
Przyprawa z suszonych pieczarek wzbogaci smak wielu dań z kapustą, takich jak bigos lub kapuśniak. Doskonale sprawdzi się przy aromatyzowaniu krupniku, żurku i kartoflanki i nada wspaniałego aromatu zupom pieczarkowym. Przyprawę z suszonych pieczarek można też wykorzystać do przygotowywania farszu na przykład do drożdżowych bułeczek. Przepis na takie pyszności już wkrótce na blogu.
Zobacz co jeszcze pysznego można zrobić z grzybów:
Pasta grzybowa z suszonymi pomidorami do grzanek
Kremowa zupa grzybowa z prawdziwkami i śmietanką
Gryczane muffiny z kiszoną kapustą i grzybami
Przyprawa grzybowa – jak przygotować, jakie dania doprawiać?
Wigilijny barszcz biały grzybowy
Pieczarki dokładnie czyścimy miękką ściereczką, nie myjemy (jeśli są mocno zabrudzone, można je delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką, jednak staramy się za bardzo pieczarek nie moczyć).
Odcinamy nóżki. Kapelusze kroimy w cienkie plasterki, podobnie nóżki – jednak odkładamy je na bok, żeby nie wymieszały się z plasterkami kapeluszy.
Układamy pokrojone grzyby na dwóch kratkach wyłożonych papierem do pieczenia (oddzielnie kapelusze i oddzielnie nóżki – te będą wymagały dłuższego czasu suszenia).
Wstawiamy obie kratki do piekarnika nagrzanego do 50 stopni, zostawiamy uchylone drzwiczki. Pozostawiamy grzyby przez 2 godziny.
Zwiększamy temperaturę do 70 st. C, zostawiamy pieczarki do całkowitego wysuszenia (kapelusze wysuszą się szybciej, niż nóżki).
Wysuszone plasterki wrzucamy do blendera, rozdrabniamy. Przechowujemy w szczelnie zamykanym pojemniczku. Możemy do przyprawy z suszonych pieczarek dodać szczyptę suszonego tymianku i oregano. Z 0,5 k pieczarek otrzymamy ok. 25 g suszu pieczarkowego.